• Aktualności

            • Morskie opowieści zamknięte w ciasteczkach

            • W marcu przystąpili do kolejnego zadania w ramach wojewódzkiego konkursu „Aktywni Błękitni- Szkoła przyjazna wodzie”. Tym razem było to wspólne pieczenie ciasteczek, ozdabianie zarówno dekoracjami jak i rymowankami o oszczędzaniu wody w Krasiczynie. Wspólne pieczenie zorganizowane przez koordynatorów akcji dla uczniów klas 4 i 5, było fantastyczną okazją do integracji między klasowej. Ponad to wyrabianie ciasta, wałkowanie, wykrawanie, dekorowanie i pakowanie było wspaniałą lekcją sprawności manualnej. Od kilku lat ciastoterapia zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością, ponieważ pozwala rozładować napięcie, poprawia koncentrację i doskonali zdolności manualne. Wspólne pieczenie w szkole stało się doskonałą okazją do uczenia dzieci prostych czynności w kuchni, umacniać więzi i budować nowe relacje. Po zapakowaniu ciasteczek, uczniowie udali się z nimi w różne miejsca Krasiczyna. Częstowali własnymi wypiekami pracowników Urzędu Gminy Krasiczyn i napotkanych przechodniów. Nie zapomniano o odwiedzeniu takich miejsc jak kwiaciarnia, apteka czy Gminna Biblioteka Publiczna.

              Koordynatorami akcji w naszej szkole są: Katarzyna Ryniak, Aldona Maksym, Renata Garbarczyk. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmu z tego przedsięwzięcia.

            • Posprzątajmy razem z Aktywnymi Błękitnymi

            • Jednym z działań podjętych przez koordynatorów akcji „Aktywni Błękitni - Szkoła przyjazna wodzie” było zorganizowanie akcji sprzątania terenów nadbrzeżnych. Uczniowie klasy 5, w asyście trzech nauczycieli aktywnie włączyli się w działania ekologiczne. W efekcie udało się uzbierać kilka worków śmieci, które po segregacji trafiły do właściwych pojemników. Akcja sprzątania trenów nad brzegiem rzeki San w Krasiczynie cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że uczniowie już umówili się z koordynatorami na kolejne sprzątanie. Takie działania mają istotne znaczenie dla lokalnej społeczności, gminy, a w efekcie planety i całej ludzkości. Sprzątanie śmieci, które zostawiają zarówno turyści odwiedzjący Krasiczyn, jak i mieszkańcy jest bardzo ważną działalnością, która edukuje nie tylko dzieci, ale całe społeczeństwo. Uczniowie klasy 5 wracający z workami pełnymi śmieci wzbudzali zainteresowanie napotkanych osób i mieli okazję do opowiedzenia o działaniach w ramach konkursu „Aktywni Błękitni…”. Koordynatorzy akcji doskonale wiedzą, że im szybciej dzieci wyrobią w sobie nawyk segregacji i sprzątania, tym większa szansa na oczyszczenie świata i uczynienie go przyjaznym dla ludzi i innych organizmów.

              Koordynatorami akcji w naszej szkole są: Katarzyna Ryniak, Aldona Maksym, Renata Garbarczyk. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmu z tego przedsięwzięcia.

            • Kamishibai na rzecz Aktywnych Błękitnych

            • Przystępując do ogólnopolskiej akcji „Aktywni Błękitni – Szkoła przyjazna wodzie” koordynatorzy wiedzieli, że przed nimi ogromne wyzwanie. Polega ono na najskuteczniejszym zaopatrzeniu uczniów naszej szkoły w wiedzę na temat wody, jej znaczenia, zagrożeń i życia, jakie istnieje dzięki tej cieczy. W celu pełniejszego dotarcia do uczniów koordynatorzy zaprosili Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasiczynie, Panią Magdalenę Błachut do zaprezentowania bajki. Sposób i metoda przekazania treści „Bajki o Wiśle” były bardzo oryginalne. Pani Dyrektor opowiedziała bajkę wykorzystując teatrzyk Kamishibai. Ta japońska sztuka opowiadania ma bogatą tradycję. Jej podstawowym elementem jest drewniana skrzynka butai, w formie rozkładanego teatrzyku. Wewnątrz umieszczone są karty z ilustracjami, a przy tym każda karta to kolejny fragment opowieści. Pani Dyrektor przekładając następne ilustracje prowadziła ciekawą narrację. Uczniowie klasy 4 i 5 poznali opowieść o najwspanialszej, polskiej rzeczce z  wykorzystaniem sztuki z innego kontynentu. Kamishibai to nie tylko narzędzie kreatywnego działania, ale również aktywizująca metoda pracy z uczniem. Celem zajęć zorganizowanych w naszej szkole było uwrażliwienie uczniów na piękno słowa i kulturę teatralną oraz zapoznanie z urokami rzeki. Prezentowane treści tak bardzo spodobały się uczniom, że podziękowali Pani Dyrektor gromkimi brawami.

              Koordynatorami akcji w naszej szkole są: Katarzyna Ryniak, Aldona Maksym, Renata Garbarczyk. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmu z tego przedsięwzięcia.

            • Eksperymenty wodne

            • Jednym z działań zrealizowanych w naszej szkole w ramach konkursu „Aktywni Błękitni – Szkoła przyjazna wodzie” były eksperymenty wodne. Do zadania zaangażowani zostali uczniowie klasy 6. Pod okiem koordynatorów akcji przeprowadzono pięć eksperymentów, których zadaniem było ukazania roli wody w poszczególnych procesach. Działania dostarczyły uczniom niezliczonej ilości nowych przeżyć związanych z odkrywaniem właściwości rzeczy i zjawisk. Eksperymenty wodne, z wykorzystaniem dodatkowych składników stałym się wspaniałym sposobem na rozwijanie ciekawości i kreatywności. Dzięki łączeniu ze sobą poszczególnych składników dzieci obserwowały reakcje oraz poznawały zasady rządzące światem nauki. Dodatkowo uczniowie rozwijali umiejętności obserwacji, analizy i wnioskowania. Koordynatorom akcji udało się w uczniach uwolnić indywidualny potencjał i współdziałanie.

              Koordynatorami akcji w naszej szkole są: Katarzyna Ryniak, Aldona Maksym, Renata Garbarczyk. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmu z tego przedsięwzięcia.

            • Gra Wodne wiry

            • Wytłumaczyć, wskazać właściwą drogę, zachęcić, wspierać - to gotowy przepis aby uczniowie sami stworzyli coś wyjątkowego. Tak właśnie udało się opracować grę planszową z poleceniami, pułapkami i niezliczoną ilością zagadek na tematy związane w wodą. Bystrość umysłu, pomysłowość i staranność uczniów tak bardzo zaskoczyła koordynatorów akcji „Aktywni Błękitni- Szkoła przyjazna wodzie”, że grę planszową zaczęto wykorzystywać na przerwach lekcyjnych w celu uatrakcyjnienia czasu wolnego dzieci. Do takich działań uczniowie zostali zachęceni przez szereg poprzedzających spotkań, pogadanek z koordynatorami akcji. Świadomość, jak ważne jest środowisko wodne stała się inspiracją do zabaw z wykorzystaniem wiedzy na temat wody. Zobaczcie sami i oceńcie kreatywność uczniów klasy 5.

              Koordynatorami akcji w naszej szkole są: Katarzyna Ryniak, Aldona Maksym, Renata Garbarczyk. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

            • Morskie maski karnawałowe

            • Tegoroczny karnawał zakończyliśmy nie tylko szkolną dyskoteką ale także konkursem na maski karnawałowe. Do tych corocznych tradycji, w tym roku dołączono zabawę polegającą na przygotowaniu maski karnawałowej motywem nawiązującej do podwodnych zwierząt. Celem tej zabawy było zwrócenie uwagi uczniów na zwierzęta morskie, z którymi na co dzień nie mamy styczności, a które są istotną częścią ekosytsemu. Motyw zaczerpnięty został z działań wynikających z akcji „Aktywni Błękitni- Szkoła przyjazna wodzie”. Zajęcia plastyczne z wykorzystaniem różnych materiałów i struktur, to jeden z najskuteczniejszych sposobów na rozwój sensoryczny. Dziecko poznaje wówczas różne materiały, ich plastyczność i samodzielnie z nimi eksperymentuje. Edukacja w tym zakresie sprzyja lepszej koncentracji, spostrzegawczości w kolejnych latach. Uczniowie byli tak zaabsorbowani tworzeniem masek, że powstała cała kolekcja podwodnego świata.

              Koordynatorami akcji są: Katarzyna Ryniak, Aldona Maksym, Renata Garbarczyk. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

            • III miejsce naszej drużyny w Powiatowych Igrzyskach Dzieci

            • W dniu 7 marca 2024 r. odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w Piłce Ręcznej Chłopców w Birczy. W turnieju wzięły udział cztery drużyny ze szkół podstawowych w Orłach, Stubnie, Birczy i Krasiczynie. Głównym celem naszego wyjazdu było zdobycie nowego doświadczenia, poznawanie i przestrzeganie zasad zdrowej rywalizacji sportowej, rozwijanie odporności emocjonalnej w sytuacjach porażki lub zwycięstwa, poznawanie i stosowanie zasad właściwego dopingu sportowego oraz dobra zabawa.


              Reprezentanci naszej szkoły uplasowali się na III miejscu w turnieju czego serdecznie im gratulujemy!

               

              Szkołę reprezentowali następujący uczniowie:


              Klasa IV: Szymon Kazienko, Miłosz Małek, Karol Podolak,
              Klasa V: Filip Figlarowicz, Kacper Ostrowski, Karol Pankiewicz, Tomasz Przybyłowicz, Gabriel Rajzer,
              Klasa VI: Michał Kurasz, Jakub Pels, Szymon Ryglowski, Jakub Staszkiewicz.


              Opiekunkami i trenerami podczas zawodów byli Pan Piotr Cisek i Pani Ewa Pankiewicz. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.

            • Szkolne rekolekcje wielkopostne

            • Okres Wielkiego Postu jest szczególnym czasem, w którym nie tylko przygotowujemy się do przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, ale przede wszystkim jest szansą na nawrócenie i zbliżenie do Boga. Pomocą w tym świętym czasie służą nam wielkopostne nabożeństwa takie jak Droga Krzyżowa czy Gorzkie Żale, ale nie tylko. Ważnym momentem dla każdego chrześcijanina są rekolekcje, w których na nowo staramy się usłyszeć głos Boga, uświadomić sobie, czego z miłości do nas dokonał Chrystus  i wrócić, jak marnotrawny syn, w Jego objęcia. 

              W dniach 4 i 5 marca uczniowie naszej Szkoły przeżywali swoje ćwiczenia duchowe pod przewodnictwem ks. prał. Andrzeja Ramsa, proboszcza i kustosza Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie (diec. tarnowska). Uczniowie podzieleni na dwie grupy wiekowe, w budynku kościoła parafialnego, wysłuchali ciekawych konferencji na temat Eucharystii, modlitwy i potrzeby pojednania z Bogiem. Usłyszeli także o współczesnych zagrożeniach, jakie czyhają na dzisiejszą młodzież. W pierwszym dniu rekolekcji dzieci i młodzież wspólnie przeżywały Drogę Krzyżową, w drugim zaś dniu wspólną Eucharystię. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i modlitwę!

            • Udział naszych uczniów w Biegu Tropem Wilczym

            • W niedzielę, 3 marca 2024 r. na wzgórzu zamkowym w Przemyślu odbył się Bieg Tropem Wilczym- Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To już 12. edycja tego największego biegu pamięci w Polsce.

              Przygotowano trzy trasy:

              • 600 metrów - dla dzieci do 10 lat,
              • 1963 metry (w 1963 r. zginął w walce Józef Franczak, ostatni Żołnierz Wyklęty),
              • 6 kilometrów.

              W biegu wzięli udział nasi uczniowie: Ola (kl. VI), Staś (kl. I) i Franek Kowalscy (kl. II a). Gratulujemy młodym biegaczom!

              To sportowe wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Przemyski Klub Biegacza.

            • 650 ROCZNICA URODZIN ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ

            • Co roku nasza szkoła pamięta o urodzinach naszej patronki. W tym roku szkolnym obchodzimy pełną 650 rocznicę urodzin św. Jadwigi królowej. 16 lutego, w przededniu właściwych urodzin, uczciliśmy naszą Jubilatkę, ubierając się na ten dzień w kolory występujące w herbie królowej Jadwigi: żółty, czerwony, biały i błękitny. Plakaty na tę uroczystość przygotowała Klaudia Martyńska, która była pomysłodawczynią całego projektu. Szkoła została też ozdobiona okazjonalnymi gazetkami.