Mikołajkowa zbiórka dla Bartka
Uroczyste rozstrzygnięcie VI edycji powiatowego konkursu „Kardynał Adam Stefan Sapieha – Wielki Syn Swojej Ojczyzny”
22 listopada 2023 r. w salach zamku Zespołu Zamkowo – Parkowego w Krasiczynie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie VI edycji powiatowego konkursu „Kardynał Adam Stefan Sapieha – Wielki Syn Swojej Ojczyzny”. Organizatorami konkursu były: Gminna Biblioteka Publiczna w Krasiczynie pełniąca funkcję biblioteki powiatowej oraz Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie. Patronat nad konkursem objęły: Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Gmina Krasiczyn, Parafia pw. Świętego Marcina w Krasiczynie oraz Zespół Zamkowo Parkowy w Krasiczynie (Fundacja Pro Arte et Historia).
Celem konkursu było:
- popularyzowanie postaci kard A. S. Sapiehy,
- budowanie tradycji lokalnej i narodowej,
- utrwalanie tożsamości i wrażliwości patriotycznej,
- przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze,
- promowanie uczniów uzdolnionych technicznie, plastycznie, multimedialnie,
- kształtowanie umiejętności posługiwania się różnymi środkami wypowiedzi.Prace plastyczne, multimedialne oraz testy wiedzy uczniów zostały ocenione przez Komisję Konkursową w składzie:
- Pani Magdalena Błachut – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasiczynie;
- Pani Marzanna Zachara – nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie;
- Pani Jolanta Kostkiewicz- nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie
- Pani Katarzyna Ryniak- nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie;
- Pani Aldona Maksym- nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie.Uroczyste rozdanie nagród w poszczególnych kategoriach konkursowych poprzedziło powitanie przybyłych na tą uroczystość gości. Organizatorzy konkursu przedstawili przedstawicieli urzędów i firm patronujących temu wydarzeniu: Wójta Gminy Krasiczyn- Pana Tadeusza Bobka, Przewodniczącego Rady Powiatu Przemyskiego- Pana Wojciecha Bobowskiego, Przewodniczącego Rady Gminy w Krasiczynie- Pana Krzysztofa Lewczuka, Naczelnika Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji Powiatu Przemyskiego– Pana Piotra Worosza, Dyrektora Marketingu, Reklamy i Sprzedaży Usług Zespołu Zamkowo – Parkowego w Krasiczynie Panią Magdalenę Ziemską, Przewodniczącą Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Krasiczynie- Panią Ewę Bobek.
Nagrody dla finalistów konkursu ufundowali: Gminna Biblioteka Publiczna w Krasiczynie pełniąca funkcję biblioteki powiatowej, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Krasiczynie, Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Ksiądz Proboszcz Parafii pw. Św. Marcina w Krasiczynie. Nagrody dodatkowe dla laureatów I miejsc z poszczególnych kategorii ufundował i wręczył Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego- Pan Wojciech Bobowski.
Nagrody rzeczowe laureatom konkursu oraz podziękowania opiekunom wręczyli: Wójt Gminy Krasiczyn- Pan Tadeusz Bobek, Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego- Pan Wojciech Bobowski, Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji Powiatu Przemyskiego Pan Piotr Worosz, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie Pan Marek Kuźmiek oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasiczynie Pani Magdalena Błachut.
Konkurs przeprowadzono w trzech kategoriach:
1. Konkurs wiedzy o życiu i działalności kard. A. S. Sapiehy:
I miejsce- KINGA REPICH, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łętowni,
II miejsce- NIKOLA PIETRUSZKA, Szkoła Podstawowa w Stubnie,
III miejsce- ZUZANNA WOJCIECHOWSKA, Szkoła Podstawowa w Stubnie
2. Konkurs na prezentację multimedialną o życiu i działalności kard. A. S. Sapiehy:
I miejsce- HUBERT SWAWOLA, Szkoła Podstawowa w Krównikach,
II miejsce- AMANDA FOREMNY, Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej
w Krasiczynie,
III miejsce- SZYMON SIWIK, Szkoła Podstawowa w Krównikach
3. Konkurs plastyczny „Sapieha oczami dziecka”:
I miejsce- OLIWIA SAŁUKA, Szkoła Podstawowa w Trójczycach,
II miejsce- KATARZYNA NAWOJSKA, Szkoła Podstawowa w Zadąbrowiu,
II miejsce- GRZEGORZ BROWARNY, Szkoła Podstawowa w Stubnie,
wyróżnienia w Konkursie plastycznym „Sapieha oczami dziecka”:
JOANNA SERAFIN, Szkoła Podstawowa w Stubnie,
KACPER SZAMOTA, Szkoła Podstawowa Nr 7 w Przemyślu,
MARIA DOBROWOLSKA, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszanach.
Łącznie w konkursie wzięło udział 62 uczniów z 19 szkół podstawowych Powiatu Przemyskiego:
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszanach,
- Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Krównikach,
- Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Lipie,
- Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Zadąbrowiu,
- Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie,
- Szkoła Podstawowa w Stubnie,
- Szkoła Podstawowa Nr 5 w Przemyślu im. Bohaterów Września,
- Szkoła Podstawowa Nr 7 w Przemyślu,
- Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Henryka Jordana w Przemyślu,
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łętowni,
- Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Żurawicy,
- Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 1 w Przemyślu,
- Szkoła Podstawowa w Trójczycach,
- Szkoła Podstawowa w Wyszatycach,
- Szkoła Podstawowa w Leszczawie Dolnej,
- Szkoła Podstawowa w Kosienicach,
- Szkoła Podstawowa w Bachórcu,
- Szkoła Podstawowa w Nehrybce,
- Szkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich w Sufczynie.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie przyznał certyfikaty
W dniu 23 listopada w Filharmonii Podkarpackiej odbyła się II Gala wręczenia Certyfikatów Podkarpackiej Akademii Innowacji Pedagogicznych oraz Podkarpackich Certyfikatów Edukacyjnych organizowana przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie. Miło nam poinformować, że nasza koleżanka Renata Garbarczyk - pedagog szkolny została wyróżniona Podkarpackim Certyfikatem Edukacyjnym. Podczas gali, prowadząca spotkanie, Pani Barbara Wolny podkreśliła, że Pani Renata jako jedyny nauczyciel w naszym województwie otrzymała certyfikat. Szczegóły gali zostały umieszczone na stronach Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie:
https://www.facebook.com/pzpwrzeszow
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Dla Bezdomniaka - Ty też możesz pomóc!
Samorząd Uczniowski ogłasza akcję pod hasłem "MIKOŁAJKOWA PAKA DLA BEZDOMNIAKA". W ramach akcji prosimy o przynoszenie karmy suchej i mokrej, ryżu, kaszy, makaronu, koców i śpiworów. Paka przeznaczona będzie dla podopiecznych schroniska "Arka w Przemyślu".
WRZUĆ SMACZKA DLA BEZDOMNIACZKA!
Zaproszenie do udziału w konkursie "Lampiony adwentowe"
Szanowni Państwo! Drodzy Uczniowie!
Powoli zbliża się wspaniały czas Adwentu, który nie tylko w swojej istocie ma nas przygotować na Święta Bożego Narodzenia, ale przede wszystkim przygotować na powtórne przyjście Chrystusa (Paruzja). Jako chrześcijanie jesteśmy posłuszni Słowu naszego Pana, który powiedział: Czuwajcie i bądźcie gotowi, bo w chwili, w której się nie domyślacie Syn Człowieczy przyjdzie. W religii chrześcijańskiej i w naszej polskiej tradycji nasze czuwanie wyrażamy poprzez dobre życie zgodne z przykazaniami Bożymi, życie sakramentalne, modlitwę, pełnienie dobrych uczynków, a także poprzez uczestnictwo w roratach (Mszach Świętych ku czci Niepokalanej Maryi Panny). Na czas Adwentu przygotowywane są nie tylko wieńce adwentowe, ale lampiony, które są pięknym symbolem oczekiwania na Oblubieńca - Chrystusa.
Z tej racji chciałbym zaprosić wszystkich Uczniów do wzięcia udziału w kolejnym konkursie plastyczno-technicznym, w którym dzieci i młodzież wykonują lampiony adwentowe.
Metoda i technika wykonania jest dowolna, jednakże prosiłbym o wykonanie lampionów z lekkich materiałów (z lampionów będzie przygotowana wystawa), a zamiast świecy (żywego ognia) w środku sztuczne światełko (np. takie jak w zniczach elektrycznych, diody, żaróweczki itp.).
Czas oddania prac: 8 grudnia (piątek). Każdą pracę proszę podpisać (imię, nazwisko, klasa) i przynieść do gabinetu Pani Pedagog lub przekazać pracę do ks. Mariusza.
Na uczestników czeka pozytywna uwaga do dziennika, nagrody, dyplom i słodkości.
Nagrody będą przyznawane w trzech kategoriach wiekowych:
Klasy I-III
Klasy IV-V
Klasy VI-VIII
Oceny prac dokona trzyosobowa komisja złożona z nauczycieli naszej Szkoły.
Rodziców proszę o motywowanie swoich dzieci, a uczniów zachęcam do udziału!
Serdecznie pozdrawiam!
Ks. Mariusz Fal
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W NASZEJ SZKOLE
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w tym roku wypadł 17 listopada. W naszej szkole świętowanie tabliczki mnożenia rozpoczęliśmy już od poniedziałku - 13 listopada. Witaliśmy się hasłem dnia, a na przerwach bawiliśmy się w zabawę Marmur. Hasło dnia wymyślały nasze panie matematyczki Jolanta Kostkiewicz i Jolanta Buczyńska. Główny koordynator szkolny, pani Jolanta Kostkiewicz Święto Tabliczki Mnożenia rozpoczęła w kl. III już 9 listopada. Spośród uczniów kl. III wybrano Komisję złożoną z 4 egzaminatorów, którzy pomyślnie zdali egzamin ustny z tabliczki mnożenia. Następnie Komisja Egzaminatorów sprawdzała wiedzę pozostałych uczniów kl. III w trakcie egzaminu pisemnego. Uczniowie losowali z koszyka Komisji mały los z pięcioma przykładami mnożenia w zakresie 100. Każdy egzaminowany, który poprawnie rozwiązał wszystkie przykłady z losu, otrzymał tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” i pamiątkową odznakę „Sówkę”. Pozostali uczniowie naszej szkoły zdobywali tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” w dniu 17 listopada. Egzaminatorzy musieli szybko przeprowadzać egzaminy, bo chętnych było dużo. Koordynator szkolny, pani Jolanta Kostkiewicz zadbała o słodkości dla wszystkich zdających. Obowiązkowo egzamin zdawały i zdały pomyślnie pani Sekretarka i pani Księgowa naszej szkoły. Uczniowie świetnie się bawili. W planie mieli egzaminować mieszkańców Krasiczyna, ale wyprawa nie doszła do skutku z powodu złej pogody – dużych opadów deszczu.
Klasa IV w dniu święta dodatkowo wykonała okolicznościowe plakaty, a na podsumowanie zabawy uczniowie Szymon Walczak i Szymon Kazienko ułożyli następujący wiersz:
Każdy dobrze wie,
że tabliczkę mnożenia trzeba znać,
by certyfikat dostać.
Gdy dostanie się certyfikat
imieniem czempiona tabliczki mnożenia
można się zwać.
Po teście cukierki i piątkę dostanie się.
W domu rodzice pochwalą cię.
Każdy uczeń wie,
że TABLICZKA MNOŻENIA KRÓLUJE!
Ogólnopolski projekt „Mała książka- wielki człowiek”
Instytut Książki rozpoczyna kolejną edycję kampanii „Mała książka- wielki człowiek”, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Mamy więc wielką przyjemność ogłosić, że nasza szkoła bierze w niej udział! Pragniemy zachęcać dzieci do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego jak i z udziałem najbliższych- rodziców, dziadków, rówieśników, opiekunów i nauczycieli.
Zachęcamy do czytania, a także do odwiedzenia stronach internetowych
http://wielki-czlowiek.pl/czytaj-dziecku/ oraz www.instytutksiazki.pl gdzie znajduje się wiele ciekawych artykułów. Kampania jest finansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
O uzależnianiach na scenie
1 miejsce - taki sukces 14 listopada osiągnęły uczennice z klasy VII a naszej szkoły. To jeszcze nie koniec zmagań na scenie. Przed nimi występ w Rzeszowie. O zmaganiach teatralnych na deskach Centrum Kulturalnego, w ramach XIV Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych "Porozmawiajmy o uzależnieniach" możemy poczytać m.in. na:
https://www.facebook.com/InspekcjaSanitarnaPrzemysl
W składzie komisji konkursowej zasiedli m.in.: Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, przedstawiciele Urzędu Miasta Przemyśla, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Przemyślu, przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, przedstawiciele Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Przemyślu oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, a także Straży Miejskiej w Przemyślu.
Tygodnik „Życie Podkarpackie” objął patronat medialny nad przedsięwzięciem. Artkuł na temat wydarzenia ukazał się w najnowszym wydaniu „Życia Podkarpackiego” (nr 47 z dnia 22 listopada, str.17).
Opiekunami czuwającymi nad scenariuszem, dekoracjami i przygotowaniem młodych adeptów scenicznych była Pani Aldona Maksym i Pani Renata Garbarczyk- pedagog szkolny. Prosimy o gorący doping 29 listopada, kiedy to w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie przyjdzie nam reprezentować nasz powiat.
Wyjazd do Centrum Kulturalnego w Przemyślu na spektakl pt. "Balladyna"
W dniu 21.11.2023 r. uczniowie klas: VII A, VIII A, VIII B pod opieką Pani Lilianny Grodeckiej, Pani Ewy Pankiewicz oraz Pana Piotra Tarnowskiego udali się do Centrum Kulturalnego w Przemyślu na spektakl pt. "Balladyna", będący adaptacją ikony polskiej literatury.
Z zapartym tchem uczniowie śledzili drogę Balladyny do władzy, która wiodła przez zazdrość, miłość, zdradę, morderstwo. Zgodnie z wiarą w surową moralność ludową karę niegodziwej kobiecie wymierzyła natura.
Wszystko to na tle pięknego, mrocznego świata jeziora Gopło i magii polegającej na ingerencji sił nadprzyrodzonych w świat ludzi, co podkreślała niezwykła gra świateł, efekty specjalne, scenografia i piękne kostiumy. Świetna gra aktorów utrzymywała właściwe napięcie i nastrój niesamowitości.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Zaproszenie dla ósmoklasistów - Jak czytać “Balladynę”?
Jak czytać Balladynę, aby lepiej zrozumieć przesłanie lektury? To temat przewodni najbliższego webinaru, który organizują twórcy aplikacji ZDAY (ich webinary zgromadziły do tej pory ponad 22 tysiące uczestników!). Marek Lepczak, w roli prowadzącego podpowie również, jak skutecznie przygotować się do egzaminu ósmoklasisty oraz w jaki sposób czytanie ze zrozumieniem pozwala zdobyć dodatkowe punkty.
Webinar odbędzie się w czwartek, 23.11, o 19:00. Potrwa mniej więcej godzinę. Udział jest bezpłatny. Zachęcamy w imieniu organizatorów do zapisów na stronie:https://zday.pl/egzamin-osmoklasisty/
Solidna dawka wiedzy to jednak nie wszystko, co przygotowali organizatorzy. Podczas webinaru będzie można wygrać drona! Z tego powodu tym bardziej warto być od początku i uważnie słuchać prowadzącego!
Webinary organizowane przez ZDAY gromadzą każdorazowo setki uczestników chcących osiągać lepsze wyniki w nauce przy mniejszym niż dotychczas nakładzie czasu.
Nie przegap tej okazji i zapisz się na najbliższe wydarzenie: https://zday.pl/egzamin-osmoklasisty/
Segregacja śmieci dla dzieci
W minionym tygodniu uczniowie klas I -III uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez przedstawiciela firmy Transprzęt, Panią Agatę Oskarbską. Po krótkiej części teoretycznej poświęconej omówieniu potrzeby segregacji śmieci i dbania o środowisko naturalne przystąpiono do części praktycznej. Uczniowie podawali przykłady wykorzystywania niektórych przedmiotów do ponownego użycia, prezentowano sposoby recyklingu surowców np. z plastiku, materiałów, papieru. Nie zabrakło przykładów o segregację przedmiotów nietypowych np. baterie, żelazko, monitor komputera. Wykorzystując swoją znajomość kolorów przy poszczególnych workach, uczniowie segregowali wcześniej przygotowane śmieci z różnych kategorii. Pod koniec spotkania uczniowie obejrzeli film przypominający potrzebę dbania o naszą planetę i jej naturalne zasoby. Warsztaty zakończyły się małymi prezentami, które mają przypominać o tym ważnym temacie. Nauka przez zabawę to jeden ze sposobów edukowania, dlatego bardzo serdecznie dziękujemy Pani Barbarze Bugierze z Urzędu Gminy Krasiczyn za zorganizowanie warsztatów w naszej szkole.
Spotkanie dla rodziców
Wychowanie dzieci to bardzo trudna i odpowiedzialna praca. Chcąc wspierać rodziców w tym zadaniu, w minionym tygodniu zorganizowano spotkanie prowadzone przez sierżant sztabową Emilię Bazan oraz sierżant sztabową Alicję Tysowską- Preizner na temat substancji uzależniających. Spotkanie było okazją do zapoznania się z prezentacją multimedialną na temat najczęściej występujących narkotyków. W trakcie rozmowy funkcjonariusze przybliżyli rodzicom jak w praktyce rozpoznawać dopalacze, narkotyki i przedmioty służących do ich przechowywania. Na spotkaniu zaprezentowano specjalistyczną walizkę profilaktyczną. Każdy z rodziców miał możliwość zapoznać się z jej zawartością. Omówiono zagrożenia nie tylko związane z uzależnieniem, ale także coraz częściej pojawiające się możliwości pozyskiwania i dystrybucji środków odurzających za pośrednictwem internetu. Funkcjonariusze zwrócili uwagę zebranym na temat wysokiej świadomości uczniów na ten temat. Był czas na pytania, w tym też te związane z tematyką odpowiedzialności karnej nieletnich. Spotkanie zorganizował pedagog szkolny- Pani Renata Garbarczyk.
”Świat ucznia z… ADHD. Dostrzec- zrozumieć- pomóc”
Stałe i systematyczne doskonalenie zawodowe pozwala na podniesienie kompetencji nauczycieli ale wpływa także na rozwój osobisty. Zdobywanie nowych informacji i poszerzanie już posiadanej wiedzy umożliwia pełniejsze rozumienie pojawiających się problemów wśród uczniów. Nauczyciele z naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach pod nazwą: ”Świat ucznia z… ADHD. Dostrzec- zrozumieć- pomóc”. Organizatorem dwu etapowych warsztatów była Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Przemyślu. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, podniesienia poziomu wiedzy z dziedziny zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Warsztaty poprowadzone zostały przez Panią Elżbietę Trunkwalter, doświadczonego psychologa od lat wspierającego zarówno nauczycieli jak i rodziców w procesie diagnostycznym, profilaktycznym i terapeutycznym. Certyfikat ukończenia otrzymali: mgr Marzanna Zachara, mgr Jolanta Kostkiewicz, mgr Aldona Maksym, mgr Renata Garbarczyk, ks. mgr Mariusz Fal.
XII Konkurs Wiedzy o Lasach Nadleśnictwa Krasiczyn
W dniu 16.11.2023 r. w Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie odbyły się szkolne eliminacje Konkursu Wiedzy o Lasach Nadleśnictwa Krasiczyn. Konkurs miał formę testu złożonego z 30 pytań zamkniętych. Pytania dotyczyły:
- funkcjonowania Lasów Państwowych;
- charakterystyki lasów w regionie;
- ochrony przyrody, ochrony lasu;
- hodowli i użytkowania lasu;
- łowiectwa.
W tym etapie konkursu wzięło udział łącznie 15 uczniów klas VI – VIII. Trzy osoby, które napisały najlepiej test wiedzy będą reprezentowały naszą szkołę na etapie centralnym, który odbędzie się 8 grudnia 2023 r. w siedzibie Nadleśnictwa Krasiczyn, w Przemyślu. Laureatami szkolnego etapu konkursu są:
I miejsce: ALICJA POLKOWSKA, kl. VIII a
II miejsce KORNELIA FOK, kl. VI
III miejsce MICHAŁ KURASZ, kl. VI
Gorąco gratulujemy zwycięzcom i będziemy trzymać za nich kciuki 8 grudnia. Pozostałym uczniom dziękujemy za udział i zapraszamy za rok!
Uroczystość z okazji Święta Niepodległości
11 listopada 1918 roku to niezwykle ważna data w historii naszej ojczyzny. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała upragnioną wolność. W ramach obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole uczciliśmy ten dzień w szczególny sposób.
13 listopada br. odbyła się krótka, ale uroczysta akademia. W zorganizowanie tego apelu zaangażowały się wszystkie uczennice klasy VII a, Sebastian Świst z kl. VII b oraz Karolinka Kołcz z kl. II a. Gościnnie, w zastępstwie za chorą koleżankę, wystąpiła Martyna Kądziołka z kl. VIII b.
Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia polskich symboli narodowych – ich historii i znaczenia. Następnie wprowadzono sztandar i wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy - „Mazurek Dąbrowskiego”. W drugiej części występu przenieśliśmy się do studia telewizyjnego „Pod polską strzechą”. Tam zaproszeni goście próbowali odpowiedzieć na pytanie dziennikarki: Czym dla mnie jest Polska? I tu okazało się, że nie ma jednej odpowiedzi, bo dla każdego to coś innego: emocje, rodzina, przyjaciele, przyroda, tradycja poprzednich pokoleń, powód do dumy...
Po akademii odbyła się druga część szkolnych obchodów Święta Niepodległości – I Szkolny Przegląd Piosenki Patriotycznej.
Głównym celem przeglądu było wspieranie wychowania patriotycznego poprzez formy aktywności artystycznej oraz popularyzacja pieśni i piosenek o tematyce patriotycznej. Na Przeglądzie Piosenki Patriotycznej prezentowane były piosenki okresu walki o niepodległość oraz współczesne utwory. Udział był dobrowolny, a za przygotowanie piosenek odpowiedzialni byli wychowawcy klas.
W nasrtój przeglądu wprowadziła zebranych Karolina Jurczak utworem „ Jest takie miejsce, taki kraj”, którą do występu przygotowała Pani Marta Kostka.
W przeglądzie udział wzięli uczniowie z następujących klas:
- oddziału przedszkolnego z wychowawcą Panią Anną Jary (piosenka „To właśnie Polska”),
- klasa II B z wychowawcą Panią Joanną Bielańską (piosenka „ Przybyli Ułani”),
- klasa III z wychowawcą Panią Krystyną Partyką (piosenka „Wojenko, Wojenko”),
- klasa I z wychowawcą Panią Dorotą Sawicką - Kokoszką ( piosenka „O mój rozmarynie”),
- klasy II A z wychowawcą Panią Oktawią Oszczypko (piosenka „Jak długo w sercach naszych”),
- klasa VI z wychowawcą Panią Jolantą Buczyńską (piosenka „Mówię o Tobie dobrze”),
- klasa V z wychowawcą Panią Jolantą Kostkiewicz i Panią Aldona Maksym – nauczycielem wspomagającym ( piosenka „Dziś idę walczyć Mamo”).
Wszyscy wykonawcy ozdobieni kotylionami, wiankami, chorągiewkami wspaniale prezentowali się na scenie, przepięknie wykonali swoje utwory. Publiczność była zachwycona i wzruszona ich śpiewem.
Uczniowie zostali uhonorowani dyplomem i słodkim upominkiem. Podziękowania otrzymali również wychowawcy.
Dyrektor Szkoły Pan Marek Kuźmiek, wręczając dyplomy, nie szczędził uczniom pochwał i słów uznania. Podziękował również wychowawcom za przygotowanie uczniów i organizatorom (Marcie Kostce, Jolancie Żólkiewicz – Pantule, Ewie Pankiewicz, Piotrowi Ciskowi) za przygotowanie tego patriotycznego wydarzenia oraz Panu Tadeuszowi Bobkowi - Wójtowi Gminy Krasiczyn za przekazane finanse na zakup słodyczy.
Na zakończenie uroczystości zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy oraz wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie. Serdecznie zapraszamy do naszego albumu fotograficznego.
Z okazji Święta Niepodległości życzymy wszystkim Polakom,
by zawsze mogli cieszyć z odzyskanej wolności!
Wizyta wolontariuszy w Ekumenicznym Domu Pomocy Społecznej w Prałkowcach
W dniu 10.11.2023r. (piątek) byliśmy z wizytą w Ekumenicznym Domu Pomocy Społecznej w Prałkowcach. Wyjazd zorganizowano w ramach wolontariatu działającego przy Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie z Siostrami Służebnicami NPM – opiekunkami mieszkańców domu pomocy. Było to drugie spotkanie w tym roku szkolnym. Wzięło w nim udział 13 uczniów klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie wraz z opiekunami: Panią Marzanną Zacharą i Panią Moniką Chruszcz. Wyjazd odbył się w czasie wolnym uczniów i nauczycieli w godzinach popołudniowych. Bezpieczny dowóz do Prałkowiec zapewnił nam Wójt Gminy Krasiczyn, któremu dziękujemy w imieniu młodzieży.
W trakcie odwiedzin uczniowie wraz z pensjonariuszami przygotowywali ozdoby świąteczne, łuskali orzechy, grali w szachy i inne gry planszowe. Spotkanie było jak wszystkie spotkania okraszone wspólną herbatką i pysznymi ciasteczkami.
Czas spędzony wspólnie przy stole sprawił, że pensjonariusze bardzo chętnie rozmawiali z młodzieżą, atmosfera była bardzo rodzinna, ciepła. Wizyta upłynęła wszystkim bardzo szybko i przyjemnie.
Młodzież była bardzo zadowolona z wyjazdu. Ustaliliśmy kolejne odwiedziny na początek grudnia. W planie mamy wspólne kolędowanie przy muzyce w wykonaniu naszych uczniów.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym oraz do zapoznania się z naszą działalnością na rzecz pensjonariuszy EDPS w Prałkowcach w zakładce Uczniowie i Rodzice – Szkolny wolontariat.
Wyjazd do Teatru "Maska" w Rzeszowie
W piątek 10 listopada 2023 r. uczniowie kl. IV wraz z wychowawcą Panią Katarzyną Ryniak pojechali do Rzeszowa do Teatru „Maska”. Opiekunem dzieci była również Pani Sylwia Olszańska – mama jednego z uczniów. Uczniowie obejrzeli, a właściwie uczestniczyli w spektaklu „Kajtuś Czarodziej” na motywach powieści Janusza Korczaka. Uczestniczyli, bo podczas przedstawienia widzowie żywo i głośno reagowali na to, co dzieje się na scenie :) A działo się duuużo.
„Kajtuś Czarodziej” to historia o magicznym świecie dziecięcej wyobraźni, dorastaniu i ulepszaniu świata. Bohaterem jest dwunastoletni chłopiec o wyjątkowo „żywym” usposobieniu. To klasowy psotnik, który pewnego dnia odkrywa w sobie nadnaturalne umiejętności. Oznacza to spore kłopoty. Kajtek łobuzując chce przypodobać się innym i robi mnóstwo niemądrych rzeczy. Jak każdy z nas :) Na szczęście cała historia kończy się dobrze w momencie, gdy chłopiec zrozumie co jest dla niego najważniejsze. Polecamy ten spektakl z uniwersalnym przekazem wszystkim dzieciom - małym i dużym :)
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu.
Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Unihokeju Dziewcząt
W dniu 8.11.2023 r. w hali sportowej w Żurawicy odbyły się finały Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Unihokeju Dziewcząt. W turnieju wzięły udział reprezentacje z czterech szkół: SP2 w Żurawicy, SP1 w Żurawicy, SP w Ujkowicach i SP Krasiczynie. Nasze reprezentantki po zremisowanym (2:2), przegranym (0:3) i wygranym (1:0) meczu uplasowały się na II miejscu, tym samym uzyskując awans do półfinałów wojewódzkich, które odbędą się w Kamieniu. Dziewczyny pokazały wolę walki i hart ducha na parkiecie, a jednocześnie doskonale się tym sportem bawiły. Bo właściwe nastawienie to połowa sukcesu :) Pieczę nad zawodniczkami pełniła Pani Ewa Pankiewicz. Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów!
Zajęcia edukacyjne „Jesień w lesie”
W świetlicy szkolnej udekorowanej tak, aby oddać atmosferę jesiennego lasu, w dniu 7 listopada odbyły się zajęcia edukacyjne „Jesień w lesie” dla uczniów klas I – III.
Uczniowie uczyli się rozpoznawać drzewa i grzyby. Rozmawiali o jesiennych zmianach w szacie lasu i przygotowywaniu się zwierząt do zimy.
Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Dzieliły się swoimi doświadczeniami i przeżyciami. Niektóre wykazały się wzorcową znajomością grzybów.
Zajęcia były bardzo ciekawe i wzbogaciły wiedzę uczniów o lesie. Prowadziła je Pani Martyna Śliwińska – Siuśta – pracownik Nadleśnictwa Krasiczyn.
Uczniowie otrzymali od Prowadzącej drobne upominki – breloki lub odblaski z logiem Nadleśnictwa Krasiczyn.
Na zakończenie, Dyrektor Szkoły Pan Marek Kuźmiek wręczył Pani Martynie Śliwińskiej – Siuśta podziękowanie za przeprowadzone zajęcia edukacyjne.
Spotkanie zorganizowała Pani Marta Kostka. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Konkurs plastyczny „Dzień Krajobrazu 2023 - doceńmy lokalność!”
Marszałek Województwa Podkarpackiego zaprosił uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych do udziału w Konkursie plastycznym „Dzień Krajobrazu 2023 - doceńmy lokalność!”
Celem konkursu było podniesienie wrażliwości przyrodniczej i rozwój umiejętności plastycznych uczestników poprzez artystyczne wyrażanie zachwytu nad lokalnym, na co dzień spotykanym, a jednak niezwykłym krajobrazem.
W celu wzięcia udziału w konkursie należy wykonać samodzielnie, wyłącznie za pomocą suchych pasteli rysunek, którego tematem jest lokalny dla miejsca zamieszkania autora podkarpacki krajobraz. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powyższym konkursie i z niecierpliwością czekają na wyniki, bowiem pula nagród w postaci bonów wynosi aż 2800 zł.
Zapraszamy do albumu fotograficznego i trzymamy kciuki za uczestników konkursu.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie