3 czerwca 2015 roku nasza szkoła obchodziła swoje coroczne Święto Szkoły i Patrona. Obchody zostały przesunięte z dnia 8 czerwca, kiedy to Kościół wspomina świętą królową. W tym dniu uczniowie wystąpili w strojach z epoki Jagiellonów. Ze szkoły o godz. 8.35 wyruszył do kościoła parafialnego Orszak Królowej Jadwigi. Na przodzie szedł poczet sztandarowy, następnie królowa Jadwiga ze swoimi dwórkami i paziami, a potem królowie, królewny, dwórki, paziowie, rycerze, giermkowie, kwiaciarki krakowskie, łowczy i wiele innych postaci. Po przybyciu do świątyni kwiaciarki krakowskie złożyły kwiaty pod obrazem swojej ukochanej królowej. Msza św. rozpoczęła się o godz. 9.00. Eucharystię sprawował ks. bp Adam Szal, w asyście ks. proboszcza Stanisława Guzego i ks. prałata Stanisława Bartmińskiego. W homilii ks. Biskup przypomniał życie i zasługi królowej Jadwigi. Życzył żakom tutejszej szkoły, aby ich prywatny GPS prowadził ich przez życie zgodnie z wartościami, które ceniła święta Patronka, a następnie, by ich doprowadził do celu – do Boga. Z kościoła orszak udał się do parku krasiczyńskiego, a potem do szkoły, gdzie jego uczestnicy dostali cukierki królowej Jadwigi, pieczątkę z jej wizerunkiem oraz brali udział w quizie podczas, którego popisywali się swoją wiedzą na temat życia świętej królowej.
Bezpośrednio po Mszy św. ks. prałat Stanisław Bartmiński rozpatrywał z uczniami Święto Szkoły i Patrona w kontekście urodzin i imienin Szkoły w Krasiczynie
„Urodziny
Szkoła powstała przed 1630 rokiem. Była to szkoła parafialna w budynku, którego nie ma, tam przy kościele, tam gdzie rosną krzewy. Dzisiejsza mieści się w budynku z 1909 roku wybudowanym przez Sapiehów, dla około stu uczniów. Była mniejsza, nie było ustępów, ani szatni, było zimno i ciasno. Dlatego w 1987r. pomyślano o rozbudowie i unowocześnieniu budynku.
Przez 5 lat rodzice, uczniowie a także nauczyciele zbierali pieniądze, organizowali imprezy dochodowe, różne kiermasze z „darów”, jakie w owym czasie, w ramach pomocy charytatywnej, otrzymywała parafia. Inżynierowie opracowali plany rozbudowy. Po remoncie 1 stycznia 1996 r. Szkoła przeszła pod zarząd Gminy, która się nią opiekuje.
Imieniny
Od 27 maja 2009 Szkoła nosi imię Ś. Jadwigi.
Co wiemy o Jadwidze?
Urodziła się pod koniec 1373 albo na początku 1374 roku na Węgrzech.
Jako 4-letnia dziewczynka w 1378 r. została zaręczona z ośmioletnim Wilhelmem z dynastii Habsburgów. Był to modny wtedy wśród królów ślub pomiędzy dziećmi.
W 1384r. gdy ma 10 lat przyjeżdża do Polski i zostaje ukoronowana na króla w Katedrze Wawelskiej. Za rok w 1385 Litwini proszą o jej rękę dla wielkiego księcia Jogaiły. Po roku, ponieważ jest jeszcze małoletnia możni polscy panowie – tak jak dzisiejszy Sejm albo Senat akceptują Jogaiłę jako męża dla Jadwigi i przyszłego króla Polski. Wtedy Jadwiga publicznie odwołała zaślubiny z Wilhelmem Habsburgiem.
15 lutego ochrzcił się, przyjmuje imię Władysław i po polsku nazwał się Jagiełło, a za trzy dni był ślub z Jadwigą i znowu za kilka dni Władysław Jagiełło został ukoronowany.
W 1387 roku Jadwiga jako 15-letnia dziewczynka stanęła na czele wyprawy rycerstwa polskiego na Ruś Halicką i wcieliła ją do Korony.
Sprowadzała do Polski Uczonych, kazała przetłumaczyć na język polski Psalmy, budowała kościoły i klasztory. Opiekowała się szpitalami. W 1397 założyła bursę dla polskich i litewskich studentów w Pradze, w Czechach, a w Krakowie ufundowała studia teologii na Akademii Krakowskiej.
Zmarła 17 lipca 1399 roku w Krakowie, miała 25 lat. Trudno uwierzyć, że tyle w życiu zrobiła.
W 1986 roku Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną, a w 1997 – świętą.
27 maja 2009 roku – 6 lat temu, Szkoła krasiczyńska w 100-lecie urodzin otrzymała imię Św. Jadwigi. Była tu w kościele Msza św., odprawiał ks. bp Adam Szal i poświęcił ten sztandar. Grała Orkiestra Harcerska z Żurawicy. Potem wszyscy przeszli z kościoła do Szkoły. Były sztandary z Gimnazjum im. Kard. A. Sapiehy i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Olszan.”
Nad przygotowaniem uroczystości czuwała pani Jolanta Buczyńska. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej barwnej uroczystości.