Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie, w ramach prac koła fotograficznego „Okiem przyrodnika”, wzięli udział w powiatowym konkursie fotograficznym „Jesienią góry są najszczersze” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 16 w Rzeszowie. Na adres koła fotograficznego okiemprzyrodnika@interia.pl wpłynęło 5 prac samodzielnie wykonanych przez uczennice z kl. VII A: Amelkę, Alę i Kornelię. Zgodnie z regulaminem tyle właśnie prac można było zgłosić do konkursu w każdej z ogłoszonych przez organizatora kategorii (praca plastyczna, piosenka o tematyce bieszczadzkiej, fotografia). Oprawione zdjęcia zostały wysłane przez opiekuna koła fotograficznego Panią Katarzynę Ryniak na adres organizatora. Wyniki poznamy 29 listopada 2022 r. Trzymamy kciuki za nasze dziewczyny i zapraszamy do obejrzenia wykonanych przez nie zdjęć.
Konkurs fotograficzny „Jesienią góry są najszczersze”
Spotkanie świętych u królowej Jadwigi
Niecodzienny przebieg miał dzień 16 listopada br. w naszej szkole.
W tym dniu zostało umówione spotkanie świętych u królowej Jadwigi-naszej patronki.
Jak to powiedział wieszcz polski Adam Mickiewicz:
Grzesznik leży, pokutnik dźwiga się na nogi,
A święty stoi prosto, gotowy do drogi.Ta więc w szkole, zawsze gotowi na zaproszenie, pojawili się dostojni święci, m.in.: św. Józef, św. Michał Archanioł, św. Jan Paweł II, św. Dominik Savio, bł. Karol Acutis, św. Barbara, św. Franciszek, bł. Karolina Kózkówna, św. Rita, św. Joanna Beretta Molla, św. Matka Teresa z Kalkuty, Aniołowie Stróżowie i wielu innych świętych. Oczywiście była również obecna św. królowa Jadwiga.
Najwięcej świętych znalazło się wśród uczniów klas I-V. Okazało się, że starsze klasy muszą mocno popracować nad swoją świętością. Święci pojawili się tylko w kl. VII A i VII B oraz w kl. VIII B.
Świętymi byli oczywiście uczniowie, którzy przebrali się za wybranego świętego. Stroje świadczyły o ogromnej pomysłowości uczniów i oczywiście ich rodziców. Każdy przebrany uczeń znał świetnie życiorys wybranego świętego i jego atrybuty. Uczniowie bardzo chętnie dzielili się zdobytą wiedzą i tym jak odkryli swojego świętego. Było widać zachwyt i podziw dla świętej postaci.
Na spotkaniu każdy dostał kartę wstępu i słodycze. Robiono zdjęcia w foto ramce. Święci i pozostali uczestnicy spotkania prowadzili rozmowy, no i świetnie się bawili, tańcząc i śpiewając. Oczywiście nie mogło zabraknąć przeboju Święty uśmiechnięty zespołu Arka Noego. Spotkaniem kierowali i wodzirejami byli pomocnicy św. królowej Jadwigi: ks. katecheta Mariusz Fal, pani Ewa Pankiewicz z ramienia Samorządu Uczniowskiego i pani Jolanta Buczyńska-opiekun koła Miłośników św. Królowej Jadwigi.
Na spotkaniu ustalono, że w roku szkolnym 2023/2024 odbędzie się Wielki Bal Wszystkich Świętych.
Już dziś zapraszamy wszystkich świętych i zachęcamy do obejrzenia zdjęć.
Nasi wolontariusze z wizytą w Ekumenicznym Domu Pomocy Społecznej w Prałkowcach
Wystartowaliśmy! 14 listopada z okazji Dnia Seniora wolontariusze Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie po raz pierwszy w roku szkolnym 2022/2023 odwiedzili pensjonariuszy Ekumenicznego Domu Pomocy Społecznej w Prałkowcach.
Opiekunami wolontariuszy były Pani Marzanna Zachara i Pani Katarzyna Ryniak. Nasza współpraca z Siostrami Służebnicami NPM prowadzącymi dom opieki trwa już wiele lat. Ostatnio nasze wizyty w EDPS nie były możliwe, najpierw ze względu na pandemię, później ze względu na wojnę w Ukrainie. Współpracowaliśmy wtedy „na odległość”, utrzymywaliśmy kontakt. Ale wróciliśmy :)
To pierwsze spotkanie uczniów klas ósmych ze starszymi osobami było krótkie, ale i tak bardzo poruszające. Pojawiły się łzy wzruszenia u pensjonariuszy, ale i u wolontariuszy z naszej szkoły. To naprawdę bardzo poruszające uczucie – być tam, gdzie na nas czekają, gdzie czas płynie wolno i każda wizyta jest jak święto. Z okazji Dnia Seniora przygotowaliśmy dla mieszkańców domu drobne, słodkie upominki. Sami też zostaliśmy ugoszczeni rogalikami i ciepłą herbatą :) Dostaliśmy pamiątkowe kartki wykonane przez dzieci z Ukrainy. Na pewno będziemy tam wracać.
Kolejny wyjazd planujemy na okres przed Świętami Bożego Narodzenia, ale już w najbliższą sobotę w EDPS odbędą się uroczystości związane ze Świętą Josafatą – założycielką Zgromadzenia Sióstr NPM. W imieniu Dyrekcji domu opieki serdecznie zapraszamy. Uroczystości rozpoczną się Mszą Św. o godz. 15.00, po której będzie można usiąść przy ciastku, porozmawiać i zakupić ozdoby wykonane przez mieszkańców EDPS w ramach terapii zajęciowej. Cała zebrana kwota zostanie przeznaczona na pomoc dzieciom z Ukrainy. Serdecznie zapraszamy :)
Uroczysta akademia z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości
W dniu 10 listopada 2022 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w uroczystej akademii poświęconej 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to najważniejsze święto patriotyczne przypominające o tym, że Polska po 123 latach niewoli powróciła na mapy świata.
Najpierw wszyscy zgromadzeni obejrzeli montaż słowno – muzyczny, który przygotowali pod kierunkiem nauczycieli: Pani Grety Halik, Pani Anny Jary oraz Pana Piotra Ciska uczniowie klas szóstych. Program artystyczny, podkreślony dekoracją w biało-czerwonych barwach, okazał się świetną lekcją historii. Przypomniał wydarzenia, jakie minęły od pierwszego rozbioru Polski do odzyskania przez nią niepodległości. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali pieśni patriotyczne, przedstawiali tragiczne losy naszej ojczyzny i trudną drogę do odzyskania wolności.
Podsumowaniem uroczystości było przejście pod kierunkiem Pani Jolanty Żółkiewicz – Pantuły na salę sportową, przypomnienie historii hymnu i jego wspólne odśpiewanie.
Żeby chciało się chcieć- warsztaty z motywacji
Motywacja to jeden z czynników decydujący o naszym sukcesie. Dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych. W dniu 9 listopada dla uczniów dla VI a i VI b psycholog szkolny i pedagog wspólnie przeprowadzili warsztaty motywacyjne. Spotkanie składało się z kilku części. Uczniowie mogli wysłuchać wykładu na temat motywacji oraz aktywnie włączyć się w dyskusję. Ponad to wykorzystano metodę burzy mózgów, filmy edukacyjne oraz test motywacyjny. Celem spotkania było uświadomienie uczestnikom jak ważna jest wewnętrzna chęć działania. Zwrócono uwagę na kształtowanie samokontroli, samodyscyplinę, wytrwałość w dążeniu do obranego celu, a także inspiracje wspierające w działaniu. Właściwa motywacja dodaje sił i chęci do nauki. Dzięki niej uczniowie są w stanie nie tylko uczyć się na bieżąco ale także angażować w dodatkową działalność np. konkursy plastyczne, recytatorskie, szkolny wolontariat. Zmotywowany uczeń osiąga lepsze rezultaty, a to przekłada się na poszerzanie wiedzy oraz zdobywanie bardzo dobrych wyników w nauce. Nauka i chodzenie do szkoły dają satysfakcję, a zmotywowany uczeń nie czuje się zniechęcony obowiązkami szkolnymi. Organizatorem spotkania był pedagog szkolny Pani Renata Garbarczyk. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Hazardowi w sieci - Stop
W dniu 9 listopada uczniowie klasy VII a i VII b uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Krajowej Administracji Skarbowej. To już nasze kolejne działanie z cyklu przedsięwzięć związanych z zapobieganiem uzależnieniom, w tym również nałogom związanym z Internetem. Uczniowie mieli okazję wysłuchać jakie symptomy zdradzają, że ktoś może mieć problem z uzależnieniem. Zaliczać do nich możemy m. in. zmęczenie i senność spowodowane nocnym korzystaniem z komputera, odsuwanie się od kolegów i rodziny, pożyczanie pieniędzy, sprzedaż drobnych przedmiotów zabieranych z domu, bardzo słabe oceny, brak zainteresowań. Uzależnienie hazardowe wiąże się z utratą kontroli nad własnym postępowaniem i życiem, dlatego tak istotne jest uświadamianie młodych osób na temat zagrożeń jakie niesie ze sobą wydawanie pieniędzy poprzez gry i loterie. Uczniowie mieli okazję do zapoznania się z prezentacją opracowaną przez specjalistów od uzależnień behawioralnych. Zaprezentowano metody jakimi pracownicy Kas-u zwalczają nielegalny hazard i jakie są prawne oraz karne konsekwencje dla osób łamiących przepisy w tej dziedzinie. Omówiono przyczyny hazardu, jego poszczególne etapy i skutki jakie niesie ze sobą wydawanie pieniędzy na nielegalny hazard. Był także czas na dzielenie się własnymi spostrzeżeniami i pytaniami do funkcjonariuszy. Organizatorem spotkania był pedagog szkolny Pani Renata Garbarczyk. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Konkurs fotograficzny „MARTWA NATURA”
W ramach prac koła fotograficznego „Okiem przyrodnika” działającego przy Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie uczennica kl. VII a Alicja Polkowska nadesłała samodzielnie wykonane prace na konkurs „MARTWA NATURA” ogłoszonego przez Zielonogórski Ośrodek Kultury. Termin zgłaszania prac konkursowych upłynął 13.11.2022 r. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Ali i trzymamy kciuki za wynik rozstrzygnięcia konkursu.
Konkurs fotograficzny „Rolnictwo ekologiczne”
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przeprowadził konkurs fotograficzny „Rolnictwo ekologiczne” skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 7-15 lat. Ogłoszenie wyników konkursu ukazało 24.10.2022 r. się na stronie Konkurs fotograficzny „Rolnictwo ekologiczne" - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (kowr.gov.pl)
Konkurs miał na celu m.in. promowanie ekologicznych produktów rolnych i żywnościowych, metod ich produkcji, pogłębianie wiedzy ekologicznej i zachęcanie młodych ludzi do uważnej obserwacji środowiska oraz podnoszenie świadomości na temat systemów jakości produktów rolno-żywnościowych, a także certyfikatów i oznaczeń stosowanych na etykietach, w tym znaku „Rolnictwo ekologiczne". Prace konkursowe prezentowały dowolny produkt żywnościowy w kontekście szeroko pojętej tematyki ekologicznej. Organizator dopuścił różnorodne ujęcie tematu, np.: produkt rolny lub rolno-spożywczy na różnych etapach produkcji, przetworzenia lub sprzedaży, pola uprawne, produkty nieprzetworzone, przetworzone, lokalne bazary i targowiska itp.
Uczennice Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie: Amanda F., Amelia F. i Ala P. też wzięły udział w tym konkursie, w ramach pracy koła fotograficznego „Okiem przyrodnika”. Niestety, tym razem zostaliśmy bez nagród, ale zdjęcia wykonane przez nasze dziewczyny są znakomite. Zapraszamy do ich obejrzenia.
Seans filmu "Johny"
W dniu 7 listopada 2022 r. uczniowie starszych klas (VII a, VII b, VIII a, VIII b) Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie wyjechali do kina Helios w Przemyślu na projekcję filmu „Johnny”. Opiekunami wyjazdu były panie: Marzanna Zachara, Ewa Pankiewicz, Monika Chruszcz oraz Katarzyna Ryniak. Wyjazd został zorganizowany pod kątem kształcenia postaw zgodnych z sylwetką absolwenta naszej szkoły, którego cechuje:
- pozytywne nastawienie na drugiego człowieka, życzliwość;
- wrażliwość na krzywdę innych ludzi: biednych, samotnych, cierpiących;
- dążenie do budowania więzi między pokoleniami;
- tolerancja i szacunek wobec ludzi o innych poglądach;
- zdolność do samodzielnego myślenia;
- odporność na negatywne wpływy różnych patologicznych zjawisk społecznych oraz środków przekazu.
"Johnny" to film, który opowiada o znajomości zmarłego w 2016 roku, w wieku 38 lat księdza doktora Jana Kaczkowskiego i Patryka Galewskiego, wziętego szefa kuchni. Film stał się hitem 47 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Do jego twórców trafiły cztery nagrody. Filmowy portret księdza Kaczkowskiego powstał we współpracy z jego rodziną oraz Fundacją im. ks. Jana Kaczkowskiego.
Patryk Galewski, drugi bohater filmu, jest człowiekiem, który w czasie dorastania i wczesnej dorosłości pił, ćpał, kradł, wdawał się w bójki, handlował narkotykami. Miał zasądzonych łącznie ponad 20 wyroków. Jedną z kar były prace społeczne na rzecz hospicjum w Pucku, gdzie spotkał księdza Jana. Historia znajomości i przyjaźni obu bohaterów to życiowa lekcja dla każdego z nas – daje wiarę w drugiego człowieka i wiarę w nas samych. Polecamy wszystkim ten film.
„Tedi i szmaragdowa tablica”
Dnia 4.11.20122 uczniowie klasy I a udali się wraz z wychowawczynią Panią Oktawią Oszczypko oraz Panią Moniką Chruszcz na wycieczkę do kina Helios w Przemyślu. Sama wędrówka do kina sprawiła już naszym pierwszoklasistom ogromną radość. Dzieci pełne optymizmu, pokonując trasę przemierzały z uśmiechem drogę na wymarzony seans. Tytuł filmu „Tedi i szmaragdowa tablica” budził ciekawość, ponieważ miał nas przenieść w świat piramid, sarkofagów i innych egipskich tajemnic. I tak też się stało. Oczywiście dodatkowym „umilaczem” naszej kinowej przygody były papierowe kubełki przepełnione słodkościami i popcornem. Cóż co to był za seans… :) Z pewnością wzbogacił naszą wiedzę o zupełnie inną kulturę a jednocześnie rozbawił do łez. Po skończonym filmie przepełnieni wrażeniami uczniowie wraz z opiekunami udali się na przemyski rynek. Oczywiście nie mogło zabraknąć sesji zdjęciowej przy „przemyskim misiu”. Następnie zmęczeni, ale jednocześnie bardzo szczęśliwi pierwszoklasiści udali się wraz z opiekunami na przystanek autobusowy, gdzie w oczekiwaniu na transport wspominali, że chętnie udaliby się kiedyś do Egiptu – gdzie słońce świeci prawie cały rok. I tego im oczywiście życzymy! :)
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Arteterapia w praktyce
W trosce o zrównoważony rozwój naszych uczniów w dniu 3 listopada dla klasy IV oraz V odbyły się warsztaty zajęciowe z arteterapii. W obu klasach przeprowadzono praktyczne zajęcia związane zarówno z nabywaniem nowych umiejętności jak i doskonaleniem już posiadanych. Arteterapia wpływa na wszechstronny rozwój ucznia. Technika ta ma znaczące działania przy koncentracji oraz uczy kreatywności. Ma właściwości terapeutyczne, usprawnia procesy emocjonalno – społeczne oraz rozwija koncentrację uwagi, a także podnosi samoocenę. Głównym zadaniem arteterapii jest zachowanie zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Stosowana jest w pracy z osobami z trudnościami w nauce. Uznawana jest za doskonały sposób rozładowywania negatywnych emocji, obniżenia stresu i wyciszania się. Obcowanie ze sztuką, a także aktywne tworzenie własnych dzieł pozwala wyrazić swoje uczucia i emocje. W obu klasach zaplanowano działania związane z własnoręcznie ozdabianymi przedmiotami szklanymi. Uczniowie przywiesili niezbędne materiały, a następnie uruchomili wyobraźnię i przystąpili do działania. Zajęcia warsztatowe były okazją do sprawdzenia swoich umiejętności manualnych, rozładowania napięć, a także miały działanie terapeutyczne. Dodatkowo powstała jedna wyjątkowa praca. W związku z nadchodzącymi urodzinami Julii uczniowie klasy IV przygotowali dekoracje dla nieobecnej koleżanki. W akcję zaangażowani byli uczniowie klasy IV i V, pod okiem Pani Aldony Maksym, która ukończyła szkolenie z zajęć arteterapii oraz Pani pedagog Renaty Garbarczyk.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Najmłodsi uczniowie odwiedzili krasiczyńskie Miejsca Pamięci
„Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią im się płaci „
W. Szymborska
Kutywując polską listopadową tradycję uczniowie klasy I b wraz z wychowawcą Panią Martą Kostką i Panią Ewą Pankiewicz – nauczycielką wychowania fizycznego w dniu 4 listopada odwiedzili krasiczyńskie Miejsca Pamięci.
Pierwszoklasiści przy pomnikach zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć Żołnierzy poległych w walce o polskość oraz pamięć Mieszkańców Gminy Krasiczyn, którzy stracili życie w wojennej pożodze.
Uczniowie odwiedzili również Cmentarz Żydowski.
Sukces naszych uczennic w Konkursie recytatorskim poezji niemieckojęzycznej
W dniu 28 października 2022 r. w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Przemyślu już po raz dziewiąty odbył się Konkurs recytatorski poezji niemieckojęzycznej „Am Anfang war die Poesie” („Na początku była poezja”). Organizatorem konkursu jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego we współpracy z II LO w Przemyślu. Tradycyjnie wzięli w nim udział również uczniowie naszej szkoły: Aleksandra Kowalska z kl. V oraz Aleksandra Antoniak i Maja Wróbel z kl. VI a.
Dziewczyny wspaniale zaprezentowały się ujawniając swoje zdolności aktorskie. Ola zajęła III miejsce, zaś Maja otrzymała wyróżnienie w kategorii SP kl. V-VIII.
W tym roku motywem przewodnim recytowanych wierszy była przyjaźń, a organizatorzy otrzymali rekordową liczbę zgłoszeń, bo aż 54. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: kl. I - IV, kl. V - VIII oraz szkoły średnie. Trzyosobowe jury oceniało poprawność wymowy, interpretację oraz ogólne wrażenie artystyczne. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego – oddział Przemyśl oraz Instytut Goethego w Warszawie.
Nad przygotowaniem uczennic do konkursu czuwali pani Katarzyna Kubas i pan Piotr Tarnawski. Gratulujemy dziewczynom oraz zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
Wśród laureatów konkursu znalazła się również absolwentka naszej szkoły Kornelia Kozioł, która jest uczennicą III klasy II LO w Przemyślu i z wielkim powodzeniem realizuje swoje pasje i talenty artystyczne w grupie teatralnej pana Rafała Paśko oraz zdobywa nagrody i wyróżnienia w przeglądach teatralnych. Serdecznie gratulujemy Kornelii i trzymamy mocno kciuki :)
Rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza-konkurs plastyczny dla dzieci!
Światło – dziś bez trudu miliony neonów rozświetlają noc, ale jeszcze 200 lat temu nie było alternatywy dla kopcących lamp olejowych. Lampa naftowa, poprzedniczka żarówki, była rewolucją dla życia społecznego oraz krokiem ku kolejnym wynalazkom. Podarował ją światu w 1853 roku Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego od urodzenia związany z terenami dzisiejszego województwa podkarpackiego. Do osiągnięć Łukasiewicza i jego wynalazku nawiązuje konkurs „Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś”, który z okazji obchodzonego obecnie Roku Ignacego Łukasiewicza organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Koncepcja konkursu skupia się przede wszystkim na roli lampy naftowej, jaką odegrała w rewolucji oświetlenia na świecie. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powyższym konkursie. Zapraszamy do albumu fotograficznego, aby obejrzeć prace nastoletnich artystów. Wyniki konkursu pod koniec listopada. Trzymamy kciuki za młodych plastyków!
Pamiętamy o tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej
W przededniu Wszystkich Świętych klasa V na zajęciach z wychowawcą udała się pod krasiczyńskie pomniki. Uczniowie zapalili znicze pod Pomnikiem pamięci.
POLEGŁYCH I POMORDOWANYCH NA GRANICY MIĘDZY RZESZĄ
NIEMIECKĄ I ZSRR OD WRZEŚNIA 1939 DO CZERWCA 1941,
a następnie pod Pomnikiem pamięci
ŻOŁNIERZOM POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO I WOJSKA
POLSKIEGO POLEGŁYM W WALKACH Z UPA ORAZ MIESZKAŃCOM GMINY
KRASICZYN ZAMORDOWANYCH PRZEZ UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW
W LATACH 1941-1948.
Uczniowie zgłębiali przy okazji tajniki historii, zadając pytania wychowawcy klasy,
i dzieląc się własną wiedzą.
XIX Powiatowa Olimpiada Sportowa „Igrzyska radości, zdrowiem przyszłości”
Reprezentacja uczniów z klasy I b wraz z wychowawcą Panią Martą Kostką i nauczycielką wychowania fizycznego Panią Ewą Pankiewicz uczestniczyła w XIX Powiatowej Olimpiadzie Sportowej „Igrzyska radości, zdrowiem przyszłości”.
Olimpiada odbyła się 26 października 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 14 im. Zjednoczonej Europy w Przemyślu.Wzięli w niej udział nauczyciele zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta – Grupa Przemyśl wraz ze swoimi uczniami z klas I –III (48 uczniów szkół podstawowych z powiatu przemyskiego; SP Bolestraszyce, SP Krasiczyn, SP Leszno, ZS Nehrybka, SP Stubno i miasta Przemyśla – SP 14).
Honorowy Patronat nad olimpiadą przyjął Starosta Przemyski Pan Jan Pączek.
Zespoły uczniów – w trzech kategoriach wiekowych – rywalizowały ze sobą w pięciu konkurencjach: bieg sztafetowy, bieg z piłką, bieg z przewlekaniem szarfy, dodawanie skoków, rzuty do celu.
Drużyna klasy I b: Buś Gracjan, Jurczak Karolina, Kubik Emilia, Litwin Szymon, Szpuntowicz Milena, Tkacz Agata- zdobyła drugie miejsce w kategorii klas pierwszych.
Indywidualną konkurencją, która odbyła się na zakończenie zmagań olimpijskich był mini maraton.
W kategorii dziewcząt klas I najszybciej do mety z naszej drużyny dobiegła Emilka Kubik, zajmując drugie miejsce. W kategorii chłopców klas I, również drugie miejsce, wywalczył Gracjan Buś.
Pierwszoklasistom udzieliła się odświętna, sportowa atmosfera tego niecodziennego wydarzenia. Wykazali się oni dużą sportową walecznością i hartem ducha.
Po zawodach odbyło się spotkanie zwycięskiej drużyny z Dyrektorem Szkoły Panem Markiem Kuźmiekiem. Uczniowie wręczyli Panu Dyrektorowi zdobyty puchar, pochwalili się medalami i dyplomami. Pan Dyrektor pogratulował zawodnikom zwycięstwa oraz życzył dalszych sportowych sukcesów.
Wychowawca Pani Marta Kostka wraz uczniami dziękują Panu Markowi Kuźmiekowi Dyrektorowi Szkoły za wsparcie wyjazdu na olimpiadę i serdeczne przyjęcie zwycięskiej drużyny.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
Ślubowanie oraz pasowanie na ucznia
Nasza edukacyjna codzienność to nie tylko nauka, lekcje i zadania. To również wspaniałe uroczystości, które zapadają w pamięci na długie lata. Jedną z nich jest ślubowanie oraz pasowanie na ucznia.
19 października 2022 r. uczniowie klasy pierwszej zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej.
Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała bardzo podniosły charakter i przybyli na nią liczni goście.
Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości – pasowanie na ucznia. Najpierw jednak musieli zaprezentować program artystyczny przygotowany przez Panią Martę Kostkę i Panią Oktawię Oszczypko. Pierwszym etapem był występ klasy Ia a następnie klasy Ib. Zaprezentowane utwory wykonywane przez dzieci tematycznie związane były z obowiązkami ucznia, radością uczenia a także bajkowym światem. Rodzice dumni ze swoich pociech nagradzali dzieci gromkimi brawami.
W dalszej kolejności pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie - by kochać Ojczyznę, być dobrym uczniem, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie Dyrektor Szkoły – Pan Marek Kuźmiek dokonał symbolicznego pasowania na ucznia – życząc samych sukcesów w długiej karierze szkolnej.
Tradycyjnie najmilszą chwilą dla dzieci było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Uroczystość została zakończona słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców uczniów z klas pierwszych.
Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, by każdy dzień w naszej szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką, aby nasza placówka była dla nich miejscem, gdzie będą chętnie przebywać, znajdą nowe przyjaźnie, rozwiną swoje zdolności i zainteresowania.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Spotkanie członków koła fotograficznego „Okiem przyrodnika”
W środę 19.10.2022r. odbyło się kolejne spotkanie członków koła fotograficznego „Okiem przyrodnika” działającego przy Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie. Spotkanie odbyło się online na platformie Meet.
Podczas zajęć omówiono wymagania do ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „MARTWA NATURA” ogłoszonego przez Zielonogórski Ośrodek Kultury. Termin zgłaszania prac konkursowych (w postaci papierowej) upływa 13.11.2022 r. Zapraszamy chętnych uczniów do udziału :)
Przedstawiono także członkom koła możliwość udziału w szkolnym projekcie fotograficznym „CZTERY PORY ROKU”. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami udziału w zadaniu oraz z możliwymi formami wykonania zdjęć do projektu – regulamin obowiązujący do końca roku szkolnego jest dostępny na tablicy koła fotograficznego w budynku nr 2. Zapraszamy i czekamy na prace uczniów :)
Światowy Dzień Kartofla
Klasa V wraz z wychowawcą Panią Jolantą Buczyńską i pod przewodnictwem pani Ewy Pankiewicz udała się na rajd ścieżką kulturowo-edukacyjną „Do Ralla”. Ścieżkę tę uczniowie kl. V przeszli już w klasie IV, ale tym razem trasa prowadziła śliczną, malowniczą okolicą, zahaczając o Tarnawce. Po drodze uczniowie zaczerpnęli łyk historii, oglądając ruiny bunkrów z czasów II wojny światowej, podziwiali panoramę Przemyśla i natrafili na plantację pięknych, czerwonych muchomorów, które z zachwytem podziwiali i fotografowali. Na wzgórzach, przed uczniami, roztaczał się piękny, jesienny krajobraz. Zachwyt uczniów wzbudzały różnokolorowe drzewa, które w promieniach słońca prezentowały się jak paleta najlepszego artysty.
No, i wreszcie klasa doszła na miejsce przeznaczone do uczczenia Święta Kartofla. Chłopcy zbierali chrust, panie rozpalały ognisko, a dziewczynki przygotowywały patyki do pieczenia kiełbasy, pianek, jabłek, chleba. Główną jednak atrakcją było pieczenie ziemniaków. Jedne lepiej się upiekły, inne gorzej, jedne były bardziej przyprawione, inne mniej, ale wszystkie smakowały - w takim miejscu i przy takim święcie - wyśmienicie.
Wszyscy uczestnicy rajdu, lekko zmęczeni marszrutą, wrócili zadowoleni, uśmiechnięci, pełni wrażeń. Warto podkreślić, że nikt nie marudził na uciążliwość i długość trasy.
Klasa V, jak na razie, to super piechurzy!
Październik miesiącem poczty i listonosza
W październiku odchodzimy Światowy Dzień Poczty, Dzień Poczty Polskiej oraz Dzień Listonosza. Z tej okazji uczniowie klasy IV postanowili aktywnie uczcić te święta. Szkolna akcja polegała na tym, że każdy uczeń przyniósł kartkę i znaczek, następnie wylosował adresata i ułożył własny tekst. Nie obyło się bez ozdabiania pocztówek własnoręcznie wykonanymi rysunkami. Zabawa sprowadzała się to tego, że uczniowie nie mogli powiedzieć do kogo z klasy wysyłają kartkę. Nie zapomnieliśmy także o uczennicy, która jest po operacji i w tej momencie nie chodzi do szkoły. Specjalnie dla niej na kartce podpisali się wszyscy uczniowie. Akcja miała na celu naukę adresowania pocztówek, pisania życzeń oraz przybliżenie pracy wszystkich osób, które na co dzień dbają o nasze listy i przesyłki. Rolą prowadzących zajęcia było uświadomienie uczniom jak ważną i odpowiedzialną rolę pełnią pracownicy poczty. W akcje zaangażowani byli uczniowie klasy IV pod okiem wychowawcy, Pani Jolanty Kostkiewicz oraz Pani pedagog Renaty Garbarczyk.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Archiwum Aktualności