• Aktualności

            • Egzamin ósmoklasisty w naszej szkole

            • W dniach 24-26 maja 2022 r. nasi ósmoklasiści przystąpili do pierwszego bardzo ważnego  dla nich egzaminu. W kolejne dni zmierzyli się z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.  Wydarzeniom tym towarzyszył oczywiście lekki stres i trochę emocji  ale egzaminy przebiegły w spokojnej atmosferze. Teraz już tylko pozostaje oczekiwać wyników, które poznamy 1 lipca. Bardzo mocno trzymamy kciuki za naszych najstarszych uczniów i w myśl słów Stanisława Lema „jesteśmy dobrej myśli, bo po co być złej”.

              Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w albumie fotograficznym.

            • Poznaliśmy zdjęcie miesiąca maja

            • W dniu 16.05.2022r. (poniedziałek) odbyło się kolejne spotkanie członków koła fotograficznego „Okiem przyrodnika”. Zajęcia odbyły się online na platformie Meet. W tym miesiącu uczniowie Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie dostali za zadanie samodzielne zrobienie zdjęcia pt. „Drzewa i krzewy kwitnące wiosną”. Na wykonanie pracy był tydzień.

              W tym roku kalendarzowym sezon wegetacyjny nieco się opóźnił ze względu na niskie temperatury, ale doczekaliśmy się kwitnienia roślin wieloletnich :) Zadaniem uczniów było zrobienie zdjęcia pojedynczego drzewa/krzewu lub grupy roślin w odpowiedniej perspektywie. Było to zadanie sfotografowania obiektu stosując zasady odpowiednie do tej formy pracy. Prace nadesłały uczennice z klasy VIII a - Asia B. i Julka Ch. Zapraszamy do ich obejrzenia. Tytuł zdjęcia miesiąca maja otrzymała praca JOANNY BURY. Gratulacje dla Asi po raz kolejny :)

            • "Żyj zdrowo!"

            • „Żyj zdrowo” to program profilaktyczny realizowany w naszej szkole w poszczególnych klasach. Składa się z kilku części. W pierwszej kolejności do naszej szkoły zaproszeni zostali prelegenci z Programu Profilaktyki Uzależnień „Antymina”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: VI a, VI b, VII a, VII b, VIII a, VIII b. Uzależnienia, przemoc, brak wiary w siebie - to tylko niektóre z treści poruszone podczas spotkania. Niezwykle trudne tematy dotyczące najważniejszych sfer życia, realizatorzy przedstawili  wykorzystując różne  formy przekazu - animację, psychoedukację, przekaz muzyczny, osobiste świadectwa z życia realizatorów, a nawet ćwiczenia fizyczne. Prowadzący spotkanie wskazali wszystkie problemy, z jakimi zmaga się osoba uzależniona (od gier, telefonów itp.), a w szczególności pokazali jak uzależnienie jednej osoby wpływa na kondycję rodziny. Odwołano się do wartości wyższych, wskazano najbliższych w rodzinie jako osoby, które cierpią w przypadku uzależnienia w domu.  Animatorzy podkreślali, że nawet osoba nieletnia ponosi odpowiedzialność za swoje życiowe wybory.

              Kolejny etap działań w ramach programu „Żyj zdrowo” to spotkanie dla klas VI a, VI b, VII b z pedagogiem szkolnym na zajęciach poświeconych tematyce uzależnień behawioralnych. Uczniowie zapoznali się z rodzajami uzależnień i skutkami jakie ze sobą niosą. Mieli także okazję do obejrzenia krótkich filmów opracowanych przez behawiorystów pracujących z osobami uzależnionymi. Na koniec rozdano ulotki zawierające najważniejsze informacje oraz telefony i adresy, pod którymi można szukać pomocy.

              Ostatni etap do spotkanie z panią aspirant z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, z wydziału prewencji dla uczniów klas I, II o tematyce poświęconej bezpiecznym zachowaniom na drodze. Uczniowie  mieli okazję, po raz kolejny w tym roku zaznajomić się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Pani aspirant udzielała informacji i wskazówek, które pomagają i ułatwiają dzieciom bezpieczne dotarcie do szkoły zarówno pieszo, szkolnym autobusem jak i rowerem. Uczniowie mieli też okazje zadawać pytania oraz zapoznać się z typowymi akcesoriami policji np. kajdanki, tarcza do kierowania ruchem potocznie zwana lizakiem. Rozdano opaski odblaskowe. Tematyka bardzo ważna w kontekście zbliżających się wakacji.

              Dla uczniów starszych klas również zorganizowano spotkanie z panią aspirant. Tematyka jednak była dostosowana do wieku uczestników. Pani aspirant omówiła procedury postępowania w przypadku wykroczeń i przestępstw nieletnich,  odpowiedzialności karnej nieletnich, a także poruszyła kwestie związane z cyber - przemocą.

              Celem wszystkich podejmowanych działań w naszej szkole jest rozwijanie u dzieci umiejętności społecznych i osobistych oraz psychospołecznego funkcjonowania. Wszyscy nauczyciele zwracają uwagę na właściwy rozwój inteligencji emocjonalnej uczniów i poczucia bycia członkiem społeczności szkolnej oraz wzmacniania zachowań prospołecznych.

               

            • Wizyta Dyrekcji i przedstawicieli SP nr 5 - podsumowanie pracy wolontariuszy na rzecz Ukrainy

            • Decyzją Urzędu Miasta Przemyśla od 24 lutego do 25 marca 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 5 im. Bohaterów Września w Przemyślu, działał „Punkt Recepcyjny”, w którym swoje pierwsze schronienie i niezbędną pomoc znalazło około 4000 osób z Ukrainy. Wszyscy mieli zapewnione noclegi, ciepłe posiłki, napoje, żywność, środki higieny i ubrania. Przez całą dobę uchodźcami zajmowali się Nauczyciele, Rada Rodziców, Pracownicy szkoły, Wolontariusze i Uczniowie. Dzięki ciężkiej pracy wszystkich zaangażowanych – ludzi o wielkim sercu i dobrej woli - można było zapewnić całodobową opiekę.

              Czynnie i z niezwykłą pasją, w działania noclegowni włączyła się Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Krasiczynie – dyrektor Pan Marek Kuźmiek,  Nauczyciele, Koło Gospodyń Wiejskich z Krasiczyna, Koło Gospodyń Wiejskich ze Śliwnicy, Pracownicy szkoły oraz Szkolne Koło Wolontariatu.  22 kwietnia 2022r. z wizytą w SP Krasiczyn gościła Dyrektor SP nr 5 - Pani Małgorzata Ziober, zastępca przewodniczącego Rady Rodziców - Pan Adam Wąsowicz i Pani Agata Kuźmiek, którzy podziękowali za bezmiar dobrych uczynków i wsparcie w trudnym czasie.  Pani Małgorzata Ziober i Pan Adam Wąsowicz wręczyli pamiątkowe podziękowania za ogrom trudu i wysiłku, włożonego w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Żadne słowa nie wyrażą wdzięczności, gdyż bardzo trudno jest wyrazić podziękowanie za dobre i piękne czyny. Niech zatem słowa ks. Jana Twardowskiego stanowią ponadczasowe przesłanie: „Jest taka wdzięczność, kiedy chce się dziękować...".