• Aktywni błękitni – szkoła przyjazna wodzie 2023/2024 Spotkanie edukacyjne

      • W minionym tygodniu naszą szkolę odwiedzili przedstawiciele Wód Polskich z Rzeszowa i w ramach programu „Aktywni Błękitni” przeprowadzili bardzo interesujące spotkanie. Edukatorzy z PGW WP opowiadali uczniom klasy 4 i 6 na temat racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi oraz powodzi i suszy, a także przeciwdziałania ich skutkom. W celu weryfikacji wiedzy już posiadanej przez uczniów wykorzystano koło fortuny z nagrodami. Organizatorzy konkursu „Aktywni Błękitni”  współpracują z wieloma podmiotami, które wspierają edukatorów. Tak więc podczas spotkania pojawili się przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.  Wszyscy byli bardzo zaangażowani w proces edukowania uczniów. To spotkanie na długo pozostanie w pamięci dzieci, które z entuzjazmem korzystały ze wszystkich form przygotowanych dla nich w tym dniu. Spotkanie edukacyjne było bardzo długo i skrupulatnie przygotowywane przez koordynatorów szkolnych w porozumieniu z edukatorami z Rzeszowa. Jego efekty to wiedza i praktyczne umiejętności, które mogą przydać się w każdej chwili.  Teoria połączona z praktyką miały charakter warsztatowy i były wspaniała okazją do przełamywania lęków związanych z reagowaniem w razie nagłej potrzeby.

        Koordynatorami akcji są: Katarzyna Ryniak, Aldona Maksym i Renata Garbarczyk. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

         

        O szczegółach spotkania można poczytać również na:

         

        https://rzeszow.wody.gov.pl/aktualnosci/1690-bezpieczne-ferie-z-aktywnymi-blekitnymi

         

        https://www.facebook.com/search/top/?q=wody%20polskie%20rzeszow

         

         

      • Aktywni błękitni – szkoła przyjazna wodzie 2023/2024 Fakty i mity

      • Ile litrów wody potrzebujemy do wyprodukowania czekolady? Pytania, które na co dzień nie nasuwają się dzieciom, pojawiły się na specjalnie przygotowanej tablicy informacyjnej, w ramach konkursu „Aktywni Błękitni”. Aby zainteresować uczniów liczbami związanymi z wodą na szkolnym korytarzu pojawiła się tablica z ciekawymi pytaniami. Jednak, żeby poznać odpowiedź samemu trzeba otworzyć zakładkę. Pomysł szkolnych koordynatorów konkursu został doceniony przez edukatora z PGW WP, który pozytywnie ocenił taki sposób propagowania treści ekologicznych. 

        Koordynatorami akcji są: Katarzyna Ryniak, Aldona Maksym i Renata Garbarczyk.

         

         

      • Aktywni błękitni – szkoła przyjazna wodzie 2023/2024 Prace plastyczne Woda źródłem życia

      • Woda to najcenniejsza substancja na Ziemi. To motto przyświecało zajęciom zorganizowanym w klasie czwartej i piątej. Uczniowie dowiedzieli się skąd wzięła się woda na Ziemi i jak powstało życie. Zostali zaznajomieni z tematyką właściwości wody. Poznali odpowiedź na pytanie w jakich postaciach występuje oraz jakie są rodzaje wody, a także jak wpływa na pogodę. Dowiedzieli się jak woda w przyrodzie ciągle krąży. To wszystko było wstępem do nauki racjonalnego wykorzystywania zasobów wodnych, jak i przygotowania pracy plastycznej pod nazwą Woda źródłem życia.  Prace plastyczne zdobią szkolny korytarz i stwarzają szansę do refleksji na temat wykorzystywania wody w domu. Koordynatorzy konkursu „Aktywni Błękitni„ zachęcili w ten sposób uczniów pozostałych klas do rozmów na temat zasobów wodnych. Pamiętamy, że dbając o naszą planetę, dbamy o nas samych.

        Koordynatorami akcji są: Katarzyna Ryniak, Aldona Maksym i Renata Garbarczyk.

         

         

      • Aktywni błękitni – szkoła przyjazna wodzie 2023/2024 Podwodny świat ​​​

      • Nasze codzienne czynności i wybory mają ogromny wpływ na planetę i przyszłe pokolenia. Szkoła Podstawowa w Krasiczynie stara się systematycznie podnosić wiedzę uczniów na ten temat. Zachowania konsumenckie każdego z nas wpływają na ekosystem oraz florę i faunę planety. Chcąc przybliżyć to zagadnienie uczniom klasy 5 zorganizowano spotkanie edukacyjne, podczas którego zaprezentowano nietuzinkową przyrodę, jaką bez wątpienia jest rafa koralowa. Uczniowie obejrzeli film o życiu pod wodą. Dla wielu z nich to pierwsze spotkanie z rafą koralową, jej różnorodnością, efektownością i wspaniałością. Podwodny ekosystem bardzo zachwycił dzieci. Warto wspomnieć, że jednym z Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ jest ochrona rafy koralowej, ponieważ wiele gatunków morskich zwierząt narażonych jest na wyginięcie z powodu celowej działalność człowieka (niekontrolowany połów ryb, podwodne polowania, zanieczyszczenie wód morskich, ocieplenie mórz i oceanów spowodowane zmianami klimatu).  Życie na rafie jest niesamowicie różnorodne i właśnie tę różnorodność musimy zachować dla przyszłych pokoleń. Spotkanie miało na celu szeroko pojętą edukację ekologiczną, a także zachęcenie do wzięcia udziału w konkursie plastycznym Moje ulubione zwierzę podwodne. Konkurs organizowany jest przez Wody Polskie i został kierowany tylko do szkół, które zgłosił chęć udziału w tegorocznej edycji.

        Koordynatorami akcji są: Katarzyna Ryniak, Aldona Maksym i Renata Garbarczyk.

         

         

      • Aktywni błękitni – szkoła przyjazna wodzie 2023/2024 Kalendarz Adwentowy 24 krople wody

      • Nasze nawyki silnie kształtują się już w dzieciństwie, a edukacja wodna dzieci i młodzieży jest jednym z kluczowych elementów, wpływającym na odpowiedzialne postawy środowiskowe. W dobie postępujących zmian klimatycznych, edukacja wodna jest wręcz koniecznością, ponieważ nasze codzienne przyzwyczajenia wpływają na środowisko oraz jakość i ilość zasobów wodnych.  Chcąc uatrakcyjnić zdobywanie wiedzy związanej z oszczędzaniem wody, na największej tablicy na szkolnym korytarzu pojawił się ogromny kalendarz z możliwością samodzielnego odkrywania kropelkę. Każda kropla miała swoją karteczkę z rymowanym wierszykiem związanym z oszczędzaniem wody. Każdego dnia dzieci czekały przy tablicy aby odkryć kolejną kropelkę i poznać nowy wierszyk. Zabawa wywoływała wiele emocji, radości i była świetną okazją do edukowania najmłodszych. A jak wiadomo: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

        Koordynatorami akcji są: Katarzyna Ryniak, Aldona Maksym i Renata Garbarczyk. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

         

         

      • Aktywni błękitni – szkoła przyjazna wodzie 2023/2024 Gazetka

      • Miło nam poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do kolejnej edycji Ogólnopolskiego programu: "Aktywni Błękitni”, realizowanego w roku szkolnym 2023/2024.

        Program Honorowym Patronatem objęło:

        • Ministerstwo Infrastruktury,
        • Ministerstwo Edukacji i Nauki,
        • Ministerstwo Klimatu i Środowiska,
        • Ministerstwo Sportu i Turystyki,
        • Ministerstwo Zdrowia,
        •  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
        • Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

        Misją programu Wód Polskich, organizatora konkursu ”Aktywni Błękitni” jest między innymi promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, popularyzacja odpowiedzialnej turystyki krajowej i rekreacji wodnej, a także promocja polskiego dziedzictwa kulturowego w zakresie inżynierii wodnej. Dlatego po raz kolejny rozpoczęła się edycja ogólnopolskiego konkursu „Aktywni Błękitni”. Dzięki tej akcji uczniowie zyskają wiedzę o tym czym jest woda, jak o nią dbać, a także jak bezpiecznie korzystać z rekreacji wodnej. W tym roku szkolnym wiedzę o wodzie promuje, razem z edukatorami, 400 szkół podstawowych oraz ponad 50 partnerów. Projekt objęło honorowym patronatem łącznie blisko 70 instytucji administracji publicznej i organizacji medialnych.

        Szkoła Podstawowa w Krasiczynie przystąpiła do konkursu, a edukację naszych uczniów rozpoczęliśmy od przygotowania plakatu zachęcającego do dbania o wodę. Koordynatorami akcji w naszej szkole zostali: Katarzyna Ryniak, Aldona Maksym i Renata Garbarczyk.