• Dla Rodziców

• Bezpieczeństwo dzieci

• KRÓTKI PORADNIK DLA RODZICÓW

W jaki sposób ustrzec swoje dziecko przed wykorzystaniem jego łatwowierności   i naiwności przez przestępców i dewiantów seksualnych? To pytanie stawia sobie wielu rodziców. Możesz uchronić swoje dziecko przed niebezpiecznymi osobami, jeżeli nauczysz je, aby:

*      nie podejmowało rozmów z nieznajomymi,

*      nie brało od nikogo obcego prezentów, cukierków, napojów itp..

*    nie wsiadało z nieznajomym do jego samochodu,

*    nie pozwoliło się zwabić osobie obcej w miejsce odosobnione

*      nie udzielało informacji przez telefon,

*      nie otwierało drzwi wejściowych do mieszkania, gdy nikogo dorosłego nie ma w domu,

Dziesięć ważnych rad

1.     W każdej sytuacji, zawsze bądź dla swoich dzieci wzorem prawidłowego zachowania.

2.     Ucz swoje dziecko, by podczas Twojej nieobecności w domu nikomu nie otwierało drzwi (nawet znajomym i innym dzieciom).

3.     Zrób wszystko, by dziecko było nieufne wobec obcych.

4.     Nie pokazuj dzieciom miejsc przechowywania przedmiotów wartościowych.

5.     Nigdy nie wieszaj dziecku kluczy od mieszkania na szyi.

6.     Zakazuj dzieciom przyjmowania od obcych jakichkolwiek słodyczy, napojów itp.

7.     Naucz je bezpiecznego poruszania się po drodze publicznej. Wybierz trasę, którą będzie codziennie chodzić do szkoły.

8.     Zrób wszystko, by Twoje dziecko bawiło się w sposób bezpieczny. Przewiduj różne sytuacje, ucz je rozwagi.

9.     Uważnie obserwuj zachowanie Twojego dziecka i jego przyjaciół.

10.  Zawsze traktuj dziecko i jego problemy poważnie. Postaraj się codziennie z nim porozmawiać. Uważnie wsłuchuj się w to, co do Ciebie mówi i wyciągaj z tego wnioski.

Koordynator d/s bezpieczeństwa w szkole