• Nasz patron

• Uroczystość nadania szkole w jej stulecie im. Św. Jadwigi Królowej

UROCZYSTOŚĆ 100-LECIA SZKOŁY

NADANIA IMIENIA I WRĘCZENIA SZTANDARU

Dzień 27 maja 2009 roku przejdzie niewątpliwie do historii naszej szkoły. Z myślą o tym właśnie dniu podejmowane były przez ostatnie półtora roku działania zmierzające do nadania szkole imienia i uzyskania sztandaru w stulecie jej istnienia.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 mszą świętą, którą celebrował Ks. Biskup Adam Szal w asyście siedmiu księży.

Była to bardzo uroczysta msza ubogacona grą Harcerskiej Orkiestry Dętej Hufca Ziemi Przemyskiej z Żurawicy. W czasie nabożeństwa nastąpiło poświęcenie sztandaru.

Liturgia zakończyła się o godzinie 11.00, po czym nastąpił przemarsz wszystkich uczestników z kościoła do SP w Krasiczynie w towarzystwie przybyłych gości,  orkiestry oraz pocztów sztandarowych z Gimnazjum im. Kard. A. Sapiehy i SP im. Jana Pawła II z Olszan.

Tutaj odbyło się uroczyste odsłonięcie przez Wójta Gminy Krasiczyn Pana Jerzego Kowalskiego i poświęcenie przez Dziekana Ks. Mieczysława Rusina tablicy pamiątkowej oraz popiersia Św. Jadwigi Królowej.

Kolejnym punktem programu było zwiedzenie sali poświęconej patronce – Św. Jadwidze Królowej i obejrzenie wystawy przygotowanej przez uczniów i nauczycieli.

Dalszy etap uroczystości miał miejsce w sali gimnastycznej. Na wstępie Dyrektor Szkoły Pani Joanna Bielańska przywitała zebranych gości oraz przybliżyła postać patronki Św. Jadwigi Królowej.

Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja monografii szkoły przez jej autorki Panie Krystynę Partykę i Jolantę Buczyńską.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było odczytanie przez Przewodniczącego Rady Gminy Krasiczyn Pana Mieczysława Wojciechowskiego Uchwały Rady Gminy w Krasiczynie w sprawie nadania Szkole Podstawowej w Krasiczynie imienia Św. Jadwigi Królowej.  Po wręczeniu aktu nadania Pani Dyrektor Joannie Bielańskiej nastąpiło przekazanie uczniom sztandaru szkoły, na który przedstawiciele społeczności szkolnej złożyli uroczyste ślubowanie.

Część oficjalną zakończyły przemówienia okolicznościowe. Głos zabrali:

-      Ks. Dziekan Mieczysław Rusin

-      Ks. Proboszcz Wiesław Kałamarz

-      Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Andrzej Matusiewicz

-      Starosta Przemyski Jan Pączek

-      Wójt Gminy Krasiczyn Jerzy Kowalski

Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali przedstawienie przybliżające zgromadzonym postać patronki. Ukazywało ono królową Jadwigę jako osobę godną naśladowania – mądrą, wykształconą, o zdolnościach dyplomatycznych i wrażliwym sercu. Młodzi aktorzy wcielili się w postacie historyczne, ale w widowisku nie zabrakło też wątków legendarnych. Duże wrażenie na zebranych wywarły sceny koronacji Jadwigi i modlitwy przy krzyżu.

Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało i zostało nagrodzone gromkimi brawami, a cała ceremonia była pięknym ukoronowaniem starań o dołączenie do grona szkół, które mogą poszczycić się tak zacnym patronem. Dzisiaj każdy miło wspomina to wydarzenie i na pewno pozostanie ono na długo w naszej pamięci.

Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na okolicznościowy poczęstunek do Zamku Krasiczyńskiego, gdzie wręczono im egzemplarze monografii szkoły.