• RODO

• Klauzula dla uczniów i rodziców

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

dla uczniów oraz rodziców/opiekunów prawnych

w Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie

Zgodnie z art. 13  Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych
            w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych )  (Dz. U. UE. L. z 2016 r. Nr 119, str. 1
            z późn. zm.):

1. Administratorem danych osobowych uczniów oraz rodziców/opiekunów prawnych jest  Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie, adres:

Krasiczyn 117
            37-741 Krasiczyn,
            tel. +48 16 671-83-22,
            szk_podst_krasiczyn@op.pl

2. Administrator  wyznaczył Inspektora Ochrony Danych Osobowych, z którym można się skontaktować poprzez pocztę elektroniczną: idokrasiczyn@gmail.com

3. Dane osobowe  uczniów oraz rodziców/opiekunów prawnych  będą przetwarzane w związku z realizacją: celów dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych szkoły m.in w celu:

• Prowadzenia dziennika zajęć (w tym w formie elektronicznej), księgi uczniów, arkusza ocen;
            • Weryfikacji tożsamości osób upoważnionych przez Państwa do odbioru dzieci;
            • Udzielania pomocy pedagogicznej, psychologicznej i logopedycznej;
            • Wydawanie i prowadzenie ewidencji wydanych świadectw, dyplomów, zaświadczeń, legitymacji szkolnych;
            • Organizacji wycieczek szkolnych;
            • Zapewnienia bezpieczeństwa i higieny oraz wyjaśniania ewentualnych wypadków osób pozostających pod opieką jednostki;
            • Prowadzenia świetlicy szkolnej;
            • Organizacji konkursów, olimpiad, zawodów sportowych oraz dodatkowych wydarzeń dla dzieci;
            • Prowadzenia strony internetowej szkoły;
            • Tworzenia kronik, prowadzenia tablic ogłoszeń.

4. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest Podstawą przetwarzania danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. a, b, c oraz art. 9 ust. 2 lit. a, h Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1) oraz inne akty prawne, w szczególności ustawa z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe wraz z aktami wykonawczymi, ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela wraz z aktami wykonawczymi, ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty wraz z aktami wykonawczymi, ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej wraz z aktami wykonawczymi, w tym Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania, Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji, Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

Dane dodatkowe (niewymagane przepisami prawa) będą przetwarzane na zasadzie pisemnie udzielonej zgody.

5. Pani/Pana dane osobowe (dane osobowe syna/córki) będą przechowywane przez okres realizacji umowy zawartej ze Szkołą (na okres uczęszczania do Szkoły syna/córki), a po rozwiązaniu umowy (ukończeniu Szkoły przez syna/córkę) okres konieczny dla zabezpieczenia dochodzenia ewentualnych roszczeń, oraz spełnienia obowiązków wynikających z przepisów prawa, a w przypadku cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych lub złożenia sprzeciwu – do momentu odpowiednio wycofania zgody lub złożenia sprzeciwu. W sytuacji, w której przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie przepisów prawa, dane będą przechowywane przez okres wynikający z przepisów szczególnych.

6. W związku z przetwarzaniem danych w celach, o których mowa w pkt. 3 odbiorcami danych osobowych uczniów oraz rodziców/opiekunów prawnych   mogą być organy władzy publicznej oraz podmioty wykonujące zadania publiczne lub działające na zlecenie organów władzy publicznej w zakresie i w celach, które wynikają z przepisów powszechnie obowiązującego prawa. Ponadto dane osobowe mogą być przetwarzane przez podmioty, z którymi Administrator zawarł umowy powierzenia danych osobowych. Wówczas odbiorcami będą podmioty  wykonujące w imieniu i na rzecz Szkoły pośrednictwo w czynnościach edukacyjnych (np. dostawca dziennika elektronicznego – firma Librus, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „DANMED”).

7. Posiada Pani/Pan prawo do:

- żądania dostępu do danych, sprostowania, sprzeciwu, usunięcia, przenoszenia, ograniczenia ich przetwarzania;
            - cofnięcia zgody w dowolnym momencie. Cofnięcie zgodny nie dotyczy danych osobowych wynikających z przepisów prawa.

8. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

9. Podanie przez Panią/Pana danych osobowych (swoich lub syna/córki) jest dobrowolne, jednakże jest ono warunkiem zawarcia umowy (spełnienia obowiązku szkolnego) i spełnienia wymogów wynikających z przepisów prawa. W przypadku niepodania tych danych, ich wypełnienie jest niemożliwe.